Piątek, 22 listopada 2024 r.
Wręczono Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego 2015

Wręczono Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego 2015

Po raz czwarty w historii, ale po raz pierwszy w nowo otwartym Muzeum Emigracji w Gdyni wręczono Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. Laureatami tegorocznej edycji nagrody zostali dziennikarze z Austrii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Polski. Jury wybrało zwycięzców spośród kilkudziesięciu nominacji nadesłanych z kilkunastu krajów.

W kategorii dziennikarz medium polonijnego nagrodę odebrała Dorota Krzywicka–Kaindel, uhonorowana za cykl publikacji w wydawanym w Austrii miesięczniku „Polonika” o zachowaniu przez emigrantów polskiej tożsamości przy jednoczesnej potrzebie otwierania się przez nich na nową kulturę ich nowej ojczyzny. Nie lubimy, kiedy mówią o nas i myślą stereotypami. My również nie róbmy tego w odniesieniu do naszych gospodarzy. Jednocześnie szanujmy nasz język, tradycje i bądźmy z nich dumni. Nie zapominajmy, że nasze serca biją w rytmie krakowiaków, mazurów i kujawiaków – powiedziała laureatka, odbierając nagrodę.

W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodzono Ewę Szkurłat-Adamską z Radia Kraków za reportaże „Krakowianka” oraz „Puste stepy”, w których pokazała, jak powracający do Polski Polacy z Ukrainy i Kazachstanu zderzają się z biurokratyczną niemożnością. Wojska specjalne kierują się zasadą „nigdy nie zostawiamy swoich”. Maciej Płażyński nie był komandosem, ale wobec Polaków na obczyźnie postępował zgodnie z tą regułą. Niestety, nie widać jego następców. Repatriacja umiera. Cieszę się z tej nagrody, bo jej patron świetnie rozumiał zasadę działania dla dobra wspólnego. Dziś pamięta się o niej zdecydowanie za rzadko – mówiła podczas uroczystości laureatka.

W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatką jest Kasia Madera, brytyjska dziennikarka o polskich korzeniach, pracująca w BBC World. Nagrodzono ją za regularne prezentowanie wartościowych materiałów o Polsce i Polakach w jednej z najważniejszych telewizji informacyjnych na świecie. To bardzo ważne, by pokazywać Polskę pozytywnie. Jestem dumna z tego, że otrzymałam tę nagrodę, bo nie tylko kocham moją pracę, ale jest mi także bardzo miło, że została ona doceniona poprzez przyznanie mi nagrody imienia tak znamienitego patrona – powiedziała Kasia Madera.

W kategorii redakcja medium polonijnego zwyciężył „Kurier Galicyjski” – największa polska gazeta na Ukrainie, której wydawcą i redaktorem naczelnym jest Mirosław Rowicki. Nagrodę przyznano za odważną publicystykę dotyczącą polskiej tożsamości na Ukrainie oraz za wnikliwą analizę procesu tworzenia się państwowości ukraińskiej i aspiracji Ukraińców do budowania państwa opartego na europejskich wartościach. Tylko prawda jest ciekawa. W naszej pracy tej zasady trzymamy się z żelazną konsekwencją – mówił, cytując Józefa Mackiewicza i odbierając statuetkę, Mirosław Rowicki.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący, syn Patrona), Andrzej Grzyb (senator RP, przedstawiciel Marszałka Senatu), Jarosław Gugała (telewizja „Polsat”), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).

Ideę Nagrody im. Macieja Płażyńskiego z Muzeum Emigracji łączą bliskie wartości. Maciej Płażyński był dla całego pokolenia moich rówieśników budujących nową rzeczywistość, nie tylko samorządową, przykładem człowieka bardzo szczególnie zaangażowanego w dobro publiczne.  Ta nagroda jest świadectwem pamięci i wdzięczności dla Macieja Płażyńskiego, który był jednym z inspiratorów tego miejsca – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, współinicjator powstania Muzeum Emigracji oraz członek rady nagrody.

To wielki dzień i ogromna radość, że możemy gościć laureatów i gości uroczystości wręczenia nagrody im. Macieja Płażyńskiego w bardzo wyjątkowym miejscu, którym jest Muzeum Emigracji. Jest ono  jednym z symboli polskiej rzeczywistości – wielu lat historii emigracji. Liczymy na to, że muzeum pozwoli wszystkim Polakom lepiej zrozumieć zjawisko, które tak bardzo wpisało się w historię naszego kraju – dodała Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury Nagrody im. Maciej Płażyńskiego.

Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego jest honorowana praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań Patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.

Nagradzamy m.in. aktywność dziennikarską, pokazywanie nowoczesnej, piękniejącej i zmieniającej się Polski. Równocześnie nagroda ma budować relacje między Polakami w kraju z rodakami, mieszkającymi na całym świecie, w czym szczególną rolę pełnią dziennikarze – mówił Jakub Płażyński, syn Patrona nagroda, przewodniczący jury.

 Nagroda jest przyznawana co roku za pracę dziennikarską w roku poprzednim, w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii oraz redakcja medium polonijnego.

Nagrody w każdej z trzech kategorii dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, zaś nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni, marszałka województwa pomorskiego oraz Fundacji Pomorskiej.

Więcej informacji: nagrodaplazynskiego.pl