Piątek, 22 listopada 2024 r.

Wręczono Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2020

W sobotnie przedpołudnie w Muzeum Emigracji w Gdyni spotkali się laureaci, wyróżnieni, jury, przedstawiciele samorządów Gdańska, Gdyni, Sopotu i Województwa Pomorskiego, a także rodzina, współpracownicy i przyjaciele Patrona nagrody.

Ta nagroda docenia rzetelne dziennikarstwo, obiektywne przekazywanie informacji. Staramy się również budować dzięki niej relacje z dziennikarzami, którzy piszą o Polsce zagranicę i zagranicą. Ich korespondencje docierają do milionów odbiorców na całym świecie. Ta nagroda jest wyrazem podziękowania za waszą pracę i jednocześnie prośbą o dalsze rzetelne informowanie o Polsce – powiedział witając gości uroczystości przewodniczący jury Jakub Płażyński.

To wielki zaszczyt gościć laureatów nagrody w Muzeum Emigracji w Gdyni. Przyszło nam spotkać się w niezwykłym i trudnym czasie, w którym świat na nowo definiuje swoje wartości. Dotychczasowe procesy społeczne, jak globalizacja, doprowadziły do ogromnych zmian, w tym niespotykanej dotychczas swobody migracji. Teraz ta swoboda stanęła pod znakiem zapytania – powiedziała Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni i sekretarz jury nagrody.

Dla nas, samorządowców Trójmiasta, to zawsze zaszczyt wręczać tę nagrodę. Trafia ona do dziennikarzy, którzy opisują a nie kreują rzeczywistość, co jest ważne zwłaszcza w dzisiejszym kontekście i wobec odchodzenia przez niektóre media od wartości zawodu dziennikarza. W tak bardzo podzielonej polskiej polityce jest jednak jeden wspólny mianownik – to sprawy polonijne, ważne dla nas wszystkich. Dziś to święto dziennikarzy, którzy piszą o Polsce, Polonii i Polakach zagranicą – powiedział Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę odebrała Anna Kluz-Łoś za cykl publikacji „Na wschód od zachodu” emitowanych w Radiu Kraków.

Sprawami Polaków mieszkających zagranicą zajmuję się od kilkunastu lat i – jak Patron nagrody – traktuję to jako misję. Autorem tytułu mojej audycji „Na wschód od zachodu” jest Sławomir Mrożek – emigrant. Jestem wdzięczna wszystkim Polakom, których spotkałam na swojej drodze, że otworzyli przede mną swoje serca, często opowiadając o sprawach niezwykle trudnych – powiedziała po odebraniu nagrody laureatka.

W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatką jest Vanessa Gera, korespondentka Associated Press w Polsce, którą nagrodzono za stałe, obiektywne, docierające do milionów odbiorców na całym świecie informowanie o naszym kraju.

Ta nagroda to dla mnie wielki honor. Gdy wydarzyła się tragedia w Smoleńsku, byłam już z wami kilka lat, a emocje były tak silne, jak dla nas Amerykanów 11.09. Bardzo żałuję, że nie miałam okazji osobiście poznać Macieja Płażyńskiego. Wiem, że był człowiekiem wielkich zasad i wielkiej skromności. Łączenie mojej pracy z wartościami, których był przedstawicielem, to dla mnie ogromny zaszczyt – mówiła Vanessa Gera.

Gratuluję wszystkim nagrodzonym. Pani Vanessa Gera pisze o rzeczach trudnych, nie ucieka od tematów bulwersujących, ale także informuje świat np. o wspaniałych osiągnięciach polskich przedsiębiorców – powiedziała wręczając nagrodę Joanna Zielińska, przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta.

Nasza laureatka jest już w Polsce 16 lat, wygląda więc na to, że Polska da się lubić – zauważył Jakub Płażyński, przewodniczący jury.

W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano portal „Polacy we Włoszech” (polacywewloszech.com) – za stworzenie i prowadzenie wyłącznie siłami korespondentów wolontariuszy z wielu regionów Włoch, niezależnego nowoczesnego portalu informacyjnego dla Polaków we Włoszech, będącego jednocześnie źródłem informacji o włoskiej Polonii.

Dziękuję serdecznie w imieniu całego zespołu portalu – osób, które wkładają mnóstwo pracy w jego rozwój. Nasz portal istnieje zaledwie kilka lat, ale wiemy, że jest bardzo potrzebny, ponieważ łączy wieloletnią włoską Polonię z Polakami, którzy są tu od niedawna, ale także z rodakami, którzy np. przyjeżdżają do Włoch np. do pracy sezonowej – mówiła odbierając nagrodę Agnieszka Gorzkowska, współtwórczyni portalu.

Państwo nie tylko opowiadają Polakom o Włoszech, ale także Polsce o włoskiej Polonii. Jeszcze jako dziennikarz miałem przyjemność wielokrotnie korzystać z Państwa wiedzy – przypomniał Daniel Stenzel, rzecznik prasowy Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, wręczając w jej imieniu nagrodę.

Jury zdecydowało także o przyznaniu pozaregulaminowego wyróżnienia Wydawnictwu Czarne za publikację trzech ważnych i wartościowych książek reportażowych: „Pożytki z katorgi” Wojciecha Lady, „Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey” Dionisiosa Sturisa i Ewy Winnickiej oraz „Polanim. Z Polski do Izraela” Karoliny Przewrockiej-Aderet.

To wyróżnienie jest zarówno dla wydawnictwa, jak i dla autorów reportaży za to, że wspólnie upubliczniacie tematy bardzo trudne, dotyczące m.in. życia polskiej emigracji – powiedziała podczas wręczenia nagrody Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini zarządu Województwa Pomorskiego.

Tę nagrodę zdobyli dla Wydawnictwa Czarne nasi autorzy. Bardzo dziękuję za zaufanie, którym nas darzą, wydając swoje ważne i mądre książki, budując w nich pełnowymiarowy obraz Polaków. Traktujemy tę nagrodę jako zobowiązanie, by przez wydawane przez nas książki kreślić pełny wymiar rzeczywistości – deklarowała Agnieszka Łasek, odbierając wyróżnienie w imieniu wydawnictwa.

Uczestnicy uroczystości chwilą ciszy uczcili pamięć zmarłego kilka dni temu Mirosława Rowickiego, twórcy gazety i portalu Kurier Galicyjski, laureata Nagrody im. Macieja Płażyńskiego w 2015 roku.

Nagrody w kategoriach dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, Prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący jury), Jarosław Gugała (Polsat), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).

Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego honorowana jest praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań Patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.