Środa, 4 grudnia 2024 r.
Iwona Szpala i Małgorzata Zubik laureatkami Nagrody im. Dariusza Fikusa 2016
Warszawa, 05.12.2016, Rozdanie Nagrody im Dariusza Fikusa 2016 w Teatrze Polskim, fot. Maksymilian Rigamonti / Press Club Polska

Iwona Szpala i Małgorzata Zubik laureatkami Nagrody im. Dariusza Fikusa 2016

Laureatkami tegorocznej edycji Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby zostały red. Iwona Szpala i red. Małgorzata Zubik z „Gazety Wyborczej”. Kapituła nagrodziła je za serię tekstów na temat warszawskiej reprywatyzacji.

Laureatki znalazły się wśród finalistów wyłonionych głosami kapituły, w skład której weszli redaktorzy naczelni ogólnopolskich dzienników i tygodników. Oprócz nich najwięcej głosów otrzymali: Wojciech Cieśla i Michał Krzymowski z tygodnika „Newsweek Polska” za teksty „Hotel robotniczy” oraz „Bałtyk moja własność”, Mariusz Janicki i Wiesław Władyka z tygodnika „Polityka” za cykl tekstów publicystycznych oraz Marcin Kołodziejczyk z tygodnika „Polityka” za cykl reportaży z Polski.

Nagrodę Specjalną im. Dariusza Fikusa otrzymał natomiast red. Piotr Pacewicz, wieloletni dziennikarz, redaktor i zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, pomysłodawca i realizator wielkich akcji społecznych: „Rodzić po ludzku”, „Umierać po ludzku”, „Szkoła z klasą” oraz „Polska biega”, które w wielu aspektach zmieniły Polskę i bezpośrednio wpłynęły na życie wielu Polaków.

Podczas gali profesor Jacek Dąbała (ekspert ds. mediów i komunikowania, kierownik Katedry Warsztatu Medialnego i Aksjologii KUL) przedstawił autorską koncepcję nowych możliwości rozumienia biznesu medialnego opartego na jakości mediów. Zaproponował stworzenia we wszystkich firmach medialnych stanowiska niezależnego audytora jakości dziennikarstwa i kontentu, który miałby być zatrudniany na poziomie Rady Nadzorczej, np. jako jej członek lub pełnomocnik. Prof. Dąbała, analizując sygnały z rozmaitych publikacji na świecie, dostrzegając kryzys warsztatu dziennikarskiego, konkurencyjność i brak pomysłów na optymalizację medialnych dochodów, wskazał na konieczność zareagowania na gwałtowne zmiany dokonujące się w rozwoju mediów oraz na „niewidzialne pieniądze”, kryjące się pomiędzy kompetencjami menadżerów mediów i dziennikarzy. Pokazał, nawiązując do swojego artykułu w „Zeszytach Prasoznawczych” UJ oraz ilustrując to wynikami ankiety autorstwa Dariusza Chełstowskiego, redaktora naczelnego „Prawa Nowych Mediów”, że właściciele mediów nie widzą dziś jeszcze szansy na optymalizację jakości i zysków poprzez zatrudnienie audytorów.

Nagroda im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby jest przyznawana za artykuły wydrukowane w języku polskim i w polskiej prasie w poprzednim roku. W kategorii głównej nagrodę stanowi kwota 10 000 zł oraz pamiątkowa plakieta.

Skład kapituły Nagrody im. Dariusza Fikusa w roku 2016:
• Jerzy Baczyński („Polityka”)
• Bogusław Chrabota („Rzeczpospolita”)
• Łukasz Fikus (syn Dariusza Fikusa)
• Piotr Gabryel („Do Rzeczy”) (z przyczyn losowych nie uczestniczył w głosowaniu)
• Krzysztof Jedlak („Dziennik Gazeta Prawna”)
• Marcin Lewicki (Press Club Polska)
• Piotr Mucharski („Tygodnik Powszechny”)
• Wojciech Rogacin (Polska Press)
• Rafał Zakrzewski („Gazeta Wyborcza”)

Organizatorem nagrody jest Press Club Polska – organizacja twórcza ludzi mediów, mająca na celu wspieranie i doskonalenie zawodu dziennikarza oraz dbałość o prawa obywateli do uzyskiwania rzetelnych informacji. Press Club jest członkiem International Association of Press Clubs.