Sobota, 18 maja 2024 r.
Kapitan Mariusz Koper oraz kapitan Cezary Bartosiewicz laureatami Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2019

Kapitan Mariusz Koper oraz kapitan Cezary Bartosiewicz laureatami Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2019

Kpt.  Mariusz Koper, skipper i armator s/y Katharsis II laureatem Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Kpt. Cezary Bartosiewicz otrzymał Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza.

Kpt. Mariusz Koper zaplanował i pokierował wyjątkową wyprawą żeglarską, której podstawowym celem było pierwsze w historii żeglarstwa światowego okrążenie Antarktydy w rejsie non-stop i tylko pod żaglami, oraz wykonanie antarktycznej pętli po przybrzeżnych morzach kontynentu, czyli na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej.

Istotną częścią wyprawy była promocja profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Równolegle z wyprawą odbywała się publiczna kampania pod nazwą: „Badajmy Się Nie Dajmy Się”, koordynowana i autoryzowana przez kpt. Hannę Leniec, drugą oficer rejsu i jednocześnie pacjentkę onkologiczną. Wyprawa zrealizowała także zadania naukowe. W trakcie rejsu prowadzono badanie wód antarktycznych we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie oraz w ramach światowego programu naukowego ARGO. Rejsem ustanowiono rekord, wpisany do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii „Pierwsze okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym po wodach antarktycznych – na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej”.

Nagrodę stanowią medal oraz dziesięć tysięcy złotych.

Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymał kpt. Cezary Bartosiewicz. Kapituła uhonorowała go za autorstwo i realizację programu „Kurs na Horn” – szeroko zakrojonej inicjatywy edukacyjnej dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej (wzięło w niej udział ponad 10 000 osób), łączącej edukację i wychowanie morskie, zakończonej udziałem laureatki w rejsie wokół przylądka Horn.

Nagrodę Specjalną stanowi medal.

Nagrodę przyznała kapituła w składzie:

  • Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana (przewodniczący Kapituły)
  • Mira Urbaniak, Bractwo Kaphornowców                                    
  • Marek Brągoszewski, Bractwo Kaphornowców
  • Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni  
  • Marek Łucyk, Wiceprezydent Gdyni
  • Waldemar Heflich, Press Club Polska; red. nacz. miesięcznika „Żagle”

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w marcu w Warszawie.