Wtorek, 15 października 2024 r.

Laureatem Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2014 został kapitan Andrzej Drapella

Kapitan Andrzej Drapella otrzymał Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza – wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta „Daru Młodzieży”, wychowawcy wielu pokoleń polskich marynarzy. Redaktor Bohdan Sienkiewicz otrzymał natomiast Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza.

Kapitan żeglugi wielkiej i kapitan jachtowy Andrzej Juliusz Drapella urodził się 18 czerwca 1929 roku w Katowicach. W 1944 roku wstąpił do Armii Krajowej. W 1947 roku zdał egzamin do Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie na Wydział Nawigacyjny. Pierwszą praktykę marynarską zdobył na „Darze Pomorza”, pracując jako instruktor, następnie był starszym marynarzem na m/s „Batory”, aż wreszcie został trzecim oficerem na m/s „Marchlewski”. Od 2 listopada 1956 do 8 stycznia 1957 roku pracował w Gdańskim Urzędzie Morskim w Gdyni na stanowisku inspektora ds. nawigacyjnych w Oddziale Oznakowania Nawigacyjnego.

W 1957 roku Polski Związek Żeglarski wydał Panu Andrzejowi Drapelli patent jachtowego kapitana morskiego oraz patent jachtowego kapitana żeglugi morskiej. Następne lata przyniosły kolejne awanse na wyższe stopnie oficerskie. Pan Kapitan ukończył liczne kursy zawodowe. Dowodził m/s „Chełmoński” w dwóch podróżach dookoła świata. Brał udział w dwóch wyprawach naukowo-badawczych na Antarktykę i w trzech na Spitsbergen.
Podczas kilkudziesięciu lat pracy na statkach Polskiej Marynarki Handlowej był uczestnikiem wielu ważnych wydarzeń. W 1972 roku dowodząc m/s „Lewant II”, zabrał z Lizbony do kraju prochy biskupa chełmińskiego Stanisława Okoniewskiego (nazywanego „biskupem morskim”).
Mimo wielu lat intensywnej pracy na statkach transportowych starał się utrzymywać stały kontakt z żeglarstwem polskim i międzynarodowym. W latach 1974–1977 dowodził żaglowcem r/v „Mazurka”. Brał udział w pierwszym rejsie Szkoły pod Żaglami na STS „Pogoria” jako przedstawiciel ministra żeglugi. Do 2005 roku był zastępcą kapitana i kapitanem na żaglowcach: „Pogoria”, „Fryderyk Chopin”, „Zawisza Czarny” i „Oceania”. Zajmował się szkoleniem młodzieży zgrupowanej wokół Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego w Gdyni.

Laureat Nagrody Specjalnej im Kapitana Leszka Wiktorowicza Bohdan Sienkiewicz – dziennikarz, żeglarz, wychowawca kilku morskich pokoleń i publicysta. Współtwórca legendarnego „Latającego Holendra”, telewizyjnego programu o wychowaniu morskim, emitowanego na antenie TVP przez 26 lat, a także filmów dokumentalnych o morzu i ludziach morza.

Uroczystość wręczenia nagrody uświetnił występ Chóru Akademii Marynarki Wojennej.

Kapitan Leszek Wiktorowicz był dowódcą, który nie przeszedł obojętnie koło żadnego z członków swojej załogi, niezależnie czy był to oficer, marynarz czy student. Był też prawdziwym człowiekiem morza, oddanym wszystkim swoim statkom, ale jednemu szczególnie – „Darowi Młodzieży”, który budował, i którym dowodził przez niemal ćwierć wieku. Ta nagroda jest wyrazem naszej pamięci o nim i tego, co dziś chcielibyśmy Mu powiedzieć: że w Polsce jest wielu ludzi, którzy są godni laurów jego imienia – wspomniał patrona nagrody przewodniczący kapituły kontradmirał Czesław Dyrcz.

To wielka nagroda dla wielkich ludzi spod wielkich żagli. Ona oddaje ducha Leszka Wiktorowicza, który był kimś absolutnie wyjątkowym – dodał członek kapituły, redaktor naczelny miesięcznika „Żagle” Waldemar Heflich.

Info w Panoramie
Rozmowa z kapitanem Andrzejem Drapellą – Żagle TV