Wtorek, 28 maja 2024 r.

Łukasz Cieśla otrzymał Nagrodę im. Dariusza Fikusa 2013

Łukasz Cieśla, dziennikarz „Głosu Wielkopolskiego”, został Laureatem Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby. Nagrodzono go za cykl artykułów „Poród na plebanii”.

W nagrodzonym artykule napisał, że na początku 2011 r. w jednej z poznańskich plebanii 30-letnia kobieta urodziła martwe dziecko. Jego ojcem miał być ksiądz pracujący w tej parafii. Choć był obecny na plebanii podczas porodu, nie pomógł matce dziecka, gdy wzywała pomocy. Sprawę bada prokuratura poznańska. Do tej pory nie postawiła nikomu zarzutów. Po nagłośnieniu sprawy kapłan został wysłany na Ukrainę. Pod koniec stycznia poznańska kuria poinformowała, że tamtejszy metropolita wystąpi do papieża o przeniesienie księdza do stanu świeckiego.

Spośród 31 publikacji (autorstwa 32 dziennikarzy) zgłoszonych do nagrody w finale znaleźli sie także Małgorzata Moczulska i Marcin Rybak („Polska Gazeta Wrocławska”) za artykuł „Opowieść o polskich modelkach, uroczych wakacjach i prostytucji” oraz Ewa Kopcik i Piotr Rąpalski („Dziennik Polski”/„Gazeta Krakowska”) za wspólny cykl artykułów na temat nieprawidłowości w krakowskiej straży miejskiej.

Dziękuję, że doceniono mnie, tym bardziej że trudniej się przebić z prasy regionalnej. Dziękuję też przełożonym, że dali mi swobodę w działaniu, i za ich cierpliwość – powiedział, odbierając nagrodę Łukasz Cieśla.

Kapituła zdecydowała także o przyznaniu Nagrody Specjalnej. Otrzymał ją Bogdan Wróblewski z „Gazety Wyborczej” za bezkompromisowe, rzetelne i cierpliwe tropienie wszelkich niesprawiedliwości w wymiarze sprawiedliwości. Laureat, dziękując za nagrodę, wyraził też satysfakcję, że w głównym konkursie doceniono dziennikarzy prasy regionalnej, z którą także on sam – jako reporter „Gazety Stołecznej”, był przez wiele lat związany.

Nagrody wręczono 19 marca podczas uroczystej gali w siedzibie Press Clubu w Warszawie. Na nagrodę składa się dyplom oraz 10 tys. złotych.

Nagrody przyznała kapituła w składzie:

  • Jerzy Baczyński („Polityka”),
  • Cezary Bielakowski („Wprost”),
  • Bogusław Chrabota („Rzeczpospolita”),
  • Paweł Fąfara („Polska The Times”),
  • Aleksandra Karasińska („Newsweek”),
  • Marcin Lewicki (Press Club Polska),
  • Piotr Mucharski („Tygodnik Powszechny”),
  • Piotr Pacewicz („Gazeta Wyborcza”),
  • Jadwiga Sztabińska („Dziennik Gazeta Prawna”)
  • Marta Fikus, córka Dariusza Fikusa.

Zgodnie z regulaminem nagrody nagrodzony tekst musi poruszać tematy społecznie ważne, musi być doskonały warsztatowo i językowo i nie może zawierać treści pomawiających, ksenofobicznych, obraźliwych, dyskryminujących kogokolwiek, niezgodnych z prawdą ani celowo wprowadzających w błąd.

Organizatorem nagrody jest Press Club Polska, zaś współorganizatorem Narodowe Centrum Kultury w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Partnerami uroczystości były Millward Brown oraz Grupa Żywiec.