Czwartek, 20 czerwca 2024 r.
Maciej Samcik pierwszym laureatem Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska

Maciej Samcik pierwszym laureatem Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska

Maciej Samcik z Gazety Wyborczej otrzymał Nagrodę Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska. Wyróżniono także dwoje nominowanych dziennikarzy: Annę Popiołek (Gazeta Wyborcza) i Mateusza Gawina (bankier.pl). Nagrodę przyznano po raz pierwszy.

Jest przewodnikiem po finansach osobistych i zakamarkach ekonomii. Ma szerokie horyzonty, potoczysty język i jasny wywód. Wie, o co chodzi w finansach i potrafi o tym pisać – uzasadnił wybór przewodniczący kapituły nagrody Wojciech Tumidalski. Maciej Samcik jest dziennikarzem ekonomicznym „Gazety Wyborczej” od prawie 20 lat. Pisze o bankach, giełdzie, funduszach inwestycyjnych oraz finansach osobistych. Jest także autorem i współautorem poradników o oszczędzaniu. Przede wszystkim jednak jest rzecznikiem, przewodnikiem, edukatorem, a kiedy trzeba – także obrońcą i reprezentantem czytelnika.

Kapituła nagrody przyznała ponadto dwa wyróżnienia: Annie Popiołek z Gazety Wyborczej za to, że swoimi publikacjami dodaje czytelnikom pewności siebie w kontaktach z ubezpieczycielami i dowodzi, że ten rynek nie ma dla niej żadnych tajemnic oraz Mateuszowi Gawinowi z portalu bankier.pl za znajdowanie niebanalnych tematów i analityczne spojrzenie na  poruszane zagadnienia. Kapituła doceniła, że wyróżniony pisze także o tym, o czym nawet sami ubezpieczyciele jeszcze nie wiedzą.

Nagroda Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska będzie wręczana corocznie. Nagrodę stanowią dyplom oraz 10 000 zł. W coraz bardziej złożonym świecie produktów finansowych, oferowanych konsumentom, przy jednoczesnej dalece niewystarczającej edukacji społeczeństwa w tym obszarze, należy bowiem doceniać pracę dziennikarzy, którzy dbają o dostarczanie odbiorcom rzetelnej i niezbędnej w życiu codziennym wiedzy.

Partnerami Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska są Provident Polska i Axa.