Sobota, 18 maja 2024 r.
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii

Intencją inicjatorów nagrody jest zachowanie w pamięci Polaków Macieja Płażyńskiego, jego osoby i dokonań – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.
Sprawy Polonii i Polaków za granicą były jednymi z najważniejszych, którymi Maciej Płażyński zajmował się w działalności publicznej.

Traktował to jako obowiązek wobec rodaków pozostających poza krajem, ale w budowaniu więzi Polski z Polonią i Polonii z Polską widział także ogromną szansę dla kraju. Jego wizja polityki wobec Polonii była kompletna i przemyślana. Najwyższym szacunkiem darzył promowanie polskości i przywiązanie do tradycji przez tych, którzy – z różnych przyczyn – pozostali na obczyźnie.

Maciej Płażyński uważał, że jednym z najważniejszych narzędzi w budowaniu więzi Polonii z Ojczyzną, ale także integracji poszczególnych skupisk Polaków za granicą są polonijne media.

Po raz pierwszy nagroda została wręczona w 2012 roku.

Strona www nagrody: nagrodaplazynskiego.pl