W Muzeum Emigracji w Gdyni nagrodę odebrali dziennikarze, którzy konsekwentnie i z najwyższą starannością zachowują standardy zawodowe. Właśnie te kryteria przyświecały jury nagrody podczas wyłaniania laureatów. A są nimi dziennikarze ze Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii i Polski.
Nasze spotkanie jest dowodem na to, że w dobie Internetu i szybkiej informacji wciąż jest miejsce dla rzetelnego dziennikarstwa. Co roku mamy ten sam miły kłopot wyboru kilkorga laureatów spośród kilkudziesięciu świetnych zgłoszeń – powiedział, witając gości, przewodniczący jury nagrody Jakub Płażyński.
W kategorii dziennikarz medium polonijnego nagrodę odebrał Tadeusz Nowakowski, założyciel i redaktor naczelny wydawanej w Szwecji „Nowej Gazety Polskiej”, nagrodzony za odwagę podejmowania bardzo trudnych i kontrowersyjnych tematów oraz wszechstronną działalność dziennikarską i publicystyczną, także w języku szwedzkim.
Praca dziennikarska się bardzo zmieniła, kiedyś walczyło się o coś, o zachowanie polskości i różnych wartości, a dziś walczy się z czymś – z agresją, z nienawiścią, z ksenofobią. Niestety, polityka krajowa wkracza także i dzieli Polaków na emigracji, mam jednak nadzieję, że historia zatoczy koło i wróci zgoda – powiedział laureat.
Jury przyznało wyróżnienie Larisie Korenets z Radia Rodacy, doceniając jej oryginalne i poruszające materiały łączące potomków polskich osiedleńców ze współczesną Polską, a szczególnie zaangażowanie w ten proces najmłodszego pokolenia.
W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne laureatką jest Agata Konarska z Telewizji Polskiej, uhonorowana za wprowadzenie nowego typu komunikacji medialnej z Polonią na całym świecie i konsekwentne budowanie trwałych więzi z nią.
To wspaniałe uczucie trzymać w rękach nagrodę im. Macieja Płażyńskiego, którego miałam zaszczyt znać osobiście i bardzo go podziwiałam. Ogromnie się cieszę, że odbieram ją w Muzeum Emigracji w Gdyni – pięknej i ważnej placówce. Telewizja Polonia to całe moje zawodowe życie. Nagrodę traktuję jako wyróżnienie dla całego kilkudziesięcioosobowego zespołu, z którym mam przyjemność pracować i dzięki wspólnemu wysiłkowi którego powstaje nasz program – podkreśliła Agata Konarska.
Wyróżnienie otrzymał Dionisios Sturis, dziennikarz radia TOK FM, za dokumentowanie najistotniejszych i najtrudniejszych problemów, z którymi stykają się Polacy mieszkający za granicą.
Dziś bardziej niż kiedykolwiek brakuje rozważnego głosu Macieja Płażyńskiego o uchodźcach – mamy deficyt mądrych głosów, dlatego, zdaje się, tak bardzo zbłądziliśmy. Wbrew temu, o co apelował patron nagrody, zapominamy o tych niezliczonych przypadkach, kiedy to nasi rodacy – jako uchodźcy – znajdowali schronienie poza krajem – przypomniał Dionisios Sturis i zaapelował do polskich polityków, by nie zbijali kapitału na straszeniu uchodźcami.
W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatką jest amerykańska dziennikarka Rita Cosby. Nagrodę przyznano za stałe prezentowanie odbiorcom najpoważniejszych amerykańskich mediów polskiej współczesności i historii.
W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano tygodnik „Polish Express” z Wielkiej Brytanii. Nagrodę przyznano za podejmowanie ważnych i cennych inicjatyw w interesie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, a także za stałe doskonalenie i optymalne wykorzystywanie nowoczesnych technologii w docieraniu do odbiorców.
Zaczynaliśmy od jednej kartki A4. Od 15 lat rozwijamy tygodnik oraz portal, na co dzień spotykamy się z ciepłym przyjęciem naszych czytelników. Dziękuję całemu zespołowi, który tworzy „Polish Express”. A ta nagroda jest dla nas szczególnie ważna ze względu na jej patrona – mówiła podczas uroczystości Ilona Korzeniowska, redaktor naczelna tygodnika.
Rita Cosby i Larisa Korenets nie mogły przybyć na uroczystość, więc przesłały podziękowania za nagrodę i wyróżnienie oraz pozdrowienia dla uczestników uroczystości, przede wszystkim dla rodziny patrona.
Uroczystość rozpoczęła się od chwili ciszy dla uczczenia pamięci zmarłego profesora Zbigniewa Brzezińskiego.
Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący, syn Patrona), Jarosław Gugała (telewizja „Polsat”), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Antoni Szymański (senator RP) oraz Sebastian Tyrakowski (zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).
Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego jest honorowana praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.
Nagrody w każdej z trzech kategorii dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka.
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz marszałka województwa pomorskiego.