Środa, 22 marca 2023 r.
Zmarł kapitan Andrzej Drapella, laureat 3 edycji Nagrody Wiktorowicza

Zmarł kapitan Andrzej Drapella, laureat 3 edycji Nagrody Wiktorowicza

Zmarł kapitan Andrzej Drapella. Jeden z najwybitniejszych polskich kapitanów żeglugi wielkiej i jachtowej. Wyszkolił wielką rzeszę żeglarzy. Dowodził statkami żeglugi handlowej, żaglowcami szkolnymi, harcerskimi i statkami badawczymi.

Zaczynał swoją przygodę z morzem na “Darze Pomorza”. Przez ponad 30 lat pracował na statkach PLO i Chipolbrok. Pływał na żaglowcach – “Zawisza Czarny”, “Fryderyk Chopin”,”Kapitan Borchardt” i “Oceania”. Był wspaniałym przykładem prawdziwego człowieka morza, którego łatwiej można było spotkać na mostku kapitańskim niż na stałym lądzie.

W 2003 roku otrzymał od Kapituły Bractwa Wybrzeża Mesa Kaprów Polskich “Nagrodę Chwały Mórz – Topór Kaperski. W roku 2008 Nagrodę Conrada. Otrzymał Krzyż “Pro Mari Nostro” – honorowe odznaczenie przyznawane przez Ligę Morską i Rzeczną. W 2014 roku został laureatem trzeciej edycji prestiżowej Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza przyznawanej przez Press Club, Miasto Gdynia i Stowarzyszenie Bractwo Kaphornowców. Zmarł w wieku 88 lat.