Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.

Wyspa – Marczewski

Wystawa fotografii Jacka Marczewskiego: Wyspa-Otok-Island

Na tę Wyspę można dojechać pociągiem. Na Stacji Falenica w galerii fotografii Kąt będzie prezentowana wystawa zdjęć Jacka Marczewskiego Wyspa-Otok-Island. Na ekspozycję złożyło się kilkadziesiąt fotografii, które autor zrobił na chorwackiej wyspie Prvic w 2010 i 2011 roku. Po raz pierwszy na ten niewielki skrawek lądu dotarł kilka lat wcześniej i od tego czasu spędza tam wszystkie wakacje. Każdy rok przynosi zmiany. Dawny Prvic, taki jaki go urzekł, powoli odchodzi w przeszłość. Marczewski postanowił więc sfotografować go tak, jak mógł wyglądać pół wieku temu. Wtedy musiał być jeszcze piękniejszy. Na tę fotograficzną podróż w czasie pozwoliła autorowi współczesna technika wykonania zdjęć, jaką się posłużył. To zamierzony paradoks. Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana miesiąc temu, w miejscu, gdzie powstały zdjęcia – na wyspie Prvic. – Wyspa, Otok, Island – w tym słowie jest coś magicznego – twierdzi Jacek Marczewski. – Gdy byłem małym chłopcem marzyłem o przygodach, podróżach, a podróże to wyspy nieznane – tłumaczy. – Gdy już do nich dotrzemy, pragniemy zostać na zawsze. Ja znalazłem swoją wyspę-marzenie całkiem niedaleko, nad Adriatykiem. Patrzę na morze, czytam, słucham muzyki fal i cykad. Czuję, że czas zwalnia. Marzenia splatają się. Chcę być jednocześnie chłopcem skaczącym z dziobu statku i mężczyzną smakującym życie.

Wyspa, Otok, Island – wystawa zdjęć Jacka Marczewskiego, 10 września – 9 października 2011 r., galeria fotografii Kąt, Stacja Falenica (budynek stacji PKP Falenica). Partnerami wystawy są Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji, Polska Agencja Fotografów Forum, Press Club Polska, Stacja Falenica, Galeria Kąt.

JACEK MARCZEWSKI fotografuje od 1983 roku. W latach 1983-87 współpracował z prof. Januszem Boguckim i Niną Smolarz przy realizacjach niezależnych działań artystycznych – „Znak krzyża” (1983 r., kościół przy ul. Żytniej w Warszawie), „Apokalipsa – światło w ciemności” (1984 r., kościół św. Krzyża w Warszawie), „Grób Pański” Jerzego Kaliny i Grzegorza Kowalskiego (1985 r., kościół św. Krzyża w Warszawie), „Piąta rocznica Solidarności – czy pamiętasz?” (1985 r., kościół św. Mikołaja w Gdańsku), „ Droga świateł – spotkania ekumeniczne” (1987 r., kościół przy ul. Żytniej w Warszawie). W 1989 roku plakat jego autorstwa „Głosuj z nami” został wykorzystany w ogólnopolskiej kampanii wyborczej. Współtworzył „Gazetę Wyborczą” jako członek pierwszego zespołu redakcyjnego i wieloletni pracownik. Na stałe był związany także z takimi tytułami jak: „Tygodnik Kulturalny”, tygodnik „Spotkania”, „Życie Warszawy”, „Super Express”, „Wprost”, „Dziennik”. Publikował w wielu pismach polskich, m.in.: „Tygodnik Powszechny”, „Tygodnik Solidarność”, „Newsweek”, „Polityka”, „Przekrój”, „Rzeczpospolita”, „Teatr”, „Twórczość”, „Architektura”, „Dom i Wnętrze”, „Dobre Wnętrze”, „Elle Decoration”, „Sukces”, „Twój Styl”, „Playboy”, „Puls”, „National Geographic”, „Kontakt” oraz zagranicznych: „L’Express”, „Liberation”, „Die Zeit”, „New York Times”. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w konkursach fotografii prasowej. W latach 1997 i 1998 fotografie jego autorstwa zostały uznane w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej za najlepsze zdjęcia o Polsce. Marczewski był też jurorem w wielu konkursach, wśród nich w konkursie Newsreportaż organizowanym przez tygodnik „Newsweek” oraz konkursie BZ WBK Press Foto. Jego prace prezentowano na indywidualnych i zbiorowych wystawach m.in. na ekspozycjach: „Więźniowie” (1990), „Warszawa. Na dzień przed” (1998), „20 lat Gazety Wyborczej” (2009) w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”, „Schyłek PRL-u – lata 80. w fotografii agencji Forum” w warszawskim Domu Spotkań z Historią (2009), „Polish Paths to Freedom” (2009) w londyńskim Imperial War Museum. Marczewski jest autorem plakatów, albumów, ilustracji w wielu książkach. Obecnie jako wiceprezes Press Club Polska zajmuje się promocją fotografii.