Piątek, 29 marca 2024 r.

Wystawa fotografii Witolda Krassowskiego „Powidoki z Polski”

Press Club Polska zaprasza na wystawę fotografii Witolda Krassowskiego „Powidoki z Polski”, która jest prezentowana przed siedzibą klubu przy Krakowskim Przedmieściu 64 (Dom Polonii) i potrwa do 30 listopada 2009 r. Na ekspozycji znalazło się 31 zdjęć z cyklu, nad którym autor pracował w latach 1889-1997.

Witold Krassowski od 30 lat zajmuje się reportażem i fotografią społeczną. Publikował w wielu wydawnictwach europejskich. Jest wielokrotnym laureatem World Press Photo i był członkiem jury tego prestiżowego konkursu. Więcej informacji o autorze na stronie: www.witoldkrassowski.com

Witold Krassowski tak opisuje okres, w którym powstawały prezentowane zdjęcia, ich genezę i przesłanie całego cyklu:
„Eufemistycznie mówiąc wiek XX przebiegał w Europie co najmniej burzliwie. Po euforii z odzyskanej wolności, Polska, położona na skrzyżowaniu szlaków i interesów nie uniknęła problemów i zagrożeń, jakie niosła polityka międzynarodowa. Toteż po zniszczeniu przez wojnę i długoletniej destrukcji w objęciach komunizmu odzyskanie niezależności graniczyło z cudem. W porównaniu z innymi, swobodnie rozwijającymi się państwami Europy, komunizm przyniósł zamrożenie stosunków ekonomicznych i społecznych. A kiedy prysł, konieczność szybkiego dogonienia nowoczesnego świata przysporzyła problemów i tak już umęczonym ludziom. Była to ostatnia Wielka Zmiana jaka zwaliła się na Polskę w tamtym wieku, równo 20 lat temu.
Stwierdzenie, że żyjemy w wyjątkowych dla historii Polski czasach zyskało rangę banału a nie pociągnęło za sobą żadnej poważniejszej próby stworzenia dokumentu fotograficznego tak znaczącego okresu. Pozostaniemy więc w przyszłości skazani na przypadkowe zapisy wydarzeń politycznych, na analizy socjologiczne i cyfry. Nie będziemy dysponować obrazem dla poparcia naszej przyszłej wiedzy i wyobrażeń.
Fotograf, będący świadkiem zjawisk o takiej skali, nie powinien przegapić podobnej okazji. Zmian wokół nie brakowało, był tylko kłopot z wyborem. Usiłowałem trzymać się z dala od bieżących wydarzeń politycznych, używając ich wyłącznie jako okazji do zilustrowania postaw i oczekiwań społecznych. Starałem się oddać atmosferę tamtej epoki, z definicji przejściowej, stworzyć rodzaj syntetycznych portretów grup społecznych, uważając je za bardziej charakterystyczne niż ulotne wydarzenia. Obraz sytuacji społecznej zawarty w prezentowanych zdjęciach, jest prawdziwy dla lat 1989-97, kiedy powstawały.”

Sponsorami wystawy są: Press Club Polska i firma EPSON.