Sobota, 23 listopada 2024 r.
Wołyń 2013 – rozpoczynamy wyprawę dziennikarską

Wołyń 2013 – rozpoczynamy wyprawę dziennikarską

Kilka miesięcy po 70 rocznicy Rzezi Wołyńskiej grupa dziennikarzy z ogólnopolskich mediów jedzie na Ukrainę, na Wołyń i do Lwowa sprawdzić, czy możliwe jest polsko-ukraińskie pojednanie. Przez pięć dni, od 12 do 16 listopada opisują, filmują i fotografują swoje ukraińskie doświadczenia. Na stronie projektu zamieszczane są krótkie relacje w tej wyprawy.

We wtorek 12 listopada ruszamy w kilkanaście osób na Ukrainę, śladami rzezi wołyńskiej. Mamy w planie spotkania z uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed 70 lat na Wołyniu. Będziemy m.in. w Ostrówkach, Woli Ostrawieckiej, Gaju, Dominopolu, Paroślu. W czwartek dojedziemy do Lwowa i tam przez kolejne 2 dni zobaczymy jak z jednej strony celebruje się pamięć o OUN UPA, zaś z drugiej jak się OUN UPA potępia i dąży do pojednania.

Celem tej podróży jest podsumowanie tego, co się zmieniło po obchodach 70 rocznicy i próba określenia możliwych scenariuszy upamiętnienia i realnego pojednania. Dziennikarze zbierając materiały na temat Rzezi Wołyńskiej, docierają do miejsc dotąd nie pokazywanych w polskich mediach, rozmawiają ze świadkami tamtych wydarzeń, zarówno Polakami, jak i Ukraińcami, którzy pomagali Polakom. Ponadto spotykają się z historykami, badaczami i archeologami aby rozmawiać na temat źródeł historycznych, tego co się udało ustalić na pewno w sprawie rzezi, tego co jest ciągle ustalane (np. łańcuszek odpowiedzialności za mord w strukturze dowódczej UPA), a czego ze względu na czas nigdy już ustalić się nie da.

Podczas rzezi na Wołyniu, w 1943 roku – według najnowszych szacunków – wymordowano 60 tysięcy Polaków. Media w Polsce w czerwcu i lipcu 2013 roku, w 70 rocznicę rzezi, szeroko informowały o tych wydarzeniach. Pomimo tego, z raportu pt. „Trudna Pamięć: Wołyń 1943” opublikowanego w lipcu 2013 przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że aż 47 procent Polaków nie wie ani kto był sprawcą rzezi wołyńskiej, ani kto padł jej ofiarą. 7 proc. ankietowanych głęboko wierzy w to, że była to zbrodnia dokonana na Polakach przez Niemców lub Rosjan, zaś jedynie 30 proc. ankietowanych wie, że sprawcami byli Ukraińcy.

Do tej pory – według ocen ekspertów i wyników badań opinii publicznej – ludobójstwo na Wołyniu pozostaje jednym z najmniej utrwalonych w świadomości społecznej wydarzeń z najnowszej historii Polski. I paradoksalnie – jest jednocześnie tragedią, która w sposób radykalny dzieli Ukraińców i Polaków.

Wyprawa na Wołyń jest organizowana przez Press Club Polska we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Strona projektu – www.wolyn.pressclub.pl