Kolejny artysta-fotograf, którego zdjęcia znalazły się w Portfolio Polskiej Fotografii to Krzysztof Gierałtowski.
Na stronie projektu można obejrzeć zdjęcia z serii:
Sytuacje w nieostrości i epilog,
Rozbielenia i sylwetki,
Rekwizyty i rodowód,
Przesłonięcia i ręce zamiast twarzy,
Nałożenia obrazów i pars pro toto,
Lux in tenebris i metamorfozy,
Inspiracje i książka Waifu,
12 wspaniałych i formowanie optyką.
Krzysztof Gierałtowski jest jednym z bardziej rozpoznawalnych portrecistów. Jego portrety są efektem ogromnej inwencji twórczej, niepowtarzalności oraz wieloletniego eksperymentowania z medium fotografii.
Moje fotografowanie ludzi bierze się z ciekawości i chęci uczestniczenia w grze ze współczesnymi mi indywidualnościami. Robię portrety subiektywne, dostrzegając u wybranej osoby jedną cechę – wrażenie i tę właściwość staram się wizualizować. Sfotografuję każdego w sposób, który uznam za stosowny. Zawsze towarzyszą mi rozterki dotyczące doboru ludzi, ich zdjęć i sformułowanych opinii.
Gierałtowski wypracował swój unikalny sposób portretowania. Często kadry Gierałtowskiego zawierają trudny do uchwycenia paradoks – portretowana postać bywa niewidoczna lub widoczna fragmentarycznie, lecz jej charakter oddany jest poza identyfikacyjnymi elementami. Przykładami mogą służyć portrety m.in. Krzysztofa Zanussi, na którym widzimy jedynie charakterystyczne okulary i oczy, Izabeli Gustowskiej, gdzie poza oczami widzimy jej bujną fryzurę, wreszcie szeroko obecny w popkulturze portret Stanisława Tyma – sportretowanego od tyłu.
Gierałtowski, choć tworzył jednostkowe portery, oderwane od siebie, często w późniejszych latach zmieniał im kontekst, łącząc pod wpływem podobieństw formalnych. W ten sposób wyłonił serię portretów na wystawę i do publikacji „Portret bez twarzy”. W cyklu „Metamorfozy” Gierałtowski eksperymentuje także z fotomontażem i kolażem. Nakłada obrazy, przenika je, czasem zamienia fragmenty.
Strona projektu – portfoliofotografii.pl
Zdjęcia Krzysztofa Gierałtowskiego na stronie Portfolio Polskiej Fotografi