Piątek, 22 listopada 2024 r.
World Press Freedom Index 2014

World Press Freedom Index 2014

Światowy Wskaźnik Wolności Prasy z 2014 roku ukazuje negatywny wpływ konfliktów na swobodę przekazywania informacji i działalność ludzi związanych z ich rozpowszechnianiem. Na rankingi niektórych krajów miała wpływ tendencja do interpretowania potrzeb bezpieczeństwa narodowego w sposób zbyt ogólnikowy, doprowadzając do zmniejszenia wartości prawa do informacji i bycia informowanym obywateli. Tendencja ta stanowi rosnące zagrożenie na skalę światową, naraża na niebezpieczeństwo wolność informacji nawet w krajach, które powszechnie uważane są za demokratyczne.

Finlandia od czterech lat znajduje się na szczycie listy, kolejne miejsca należą do Holandii i Norwegii, tak jak w poprzednim roku.

Na ostatnich miejscach rankingu ponownie uplasowały się Turkmenistan, Korea Północna i Erytrea – trzy państwa, w których wolność informacji nie istnieje. Pomimo przejściowych turbulencji, które miały miejsce w poprzednim roku, kraje te pozostają czarnymi dziurami w zakresie rozpowszechniania informacji, a także piekłem na ziemi dla dziennikarzy, którzy w nich mieszkają.

W tegorocznym rankingu znajduje się 180 państw, o jedno więcej niż w roku poprzednim. Państwo debiutujące na liście, Belize, zajęło godne pozazdroszczenia miejsce (29). Ataki na dziennikarzy były tam nieczęste, ale napotkano tam również pewne problemy: pozwy sądowe o zniesławienie związane z żądaniami odszkodowań na ogromne kwoty, restrykcje bezpieczeństwa narodowego związane z wprowadzeniem Aktu Wolności Informacji, a także przypadki nieprawidłowego zarządzania częstotliwościami nadawczymi.

Więcej informacji nt. Światowego Wskaźnika Wolności Prasy w 2014 roku

Mapa wolności prasy w 2014 roku