Czy infografiki uniwersalnym sposobem na przedstawienie problemu? Jak zilustrować problem na podstawie danych statystycznych? Jak sprawić, żeby dane były czytelne dla przeciętnego odbiorcy? Te pytania były kluczowymi zagadnieniami podczas warsztatów w Kairouanie, skierowanych do dziennikarzy lokalnych, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli administracji publicznej.
Warsztaty prowadzone wspólnie przez ekspertów polskich oraz tunezyjskich, były jednym z elementów wizyty w Kairouanie w ramach projektu „ELECT Fix Kairouan: W stronę rzeczywistej samorządności w Tunezji” realizowanego przez Fundację Press Club w 2015 roku.
Kolejna edycja warsztatów stanowiła dalszy etap pracy nad zebranymi danymi statystycznymi ukazującymi problemy zarówno miasta Kairouan. Uczestnicy warsztatów mieli za zadanie przeanalizować przedstawione dane i na ich podstawie sformułować problem, aby później spróbować go zilustrować.
Dyskusja nad wizualizacją danych stanowiła wstęp do przedstawienia infografik, jako innowacyjnego sposobu na graficzne przedstawienie problemu, zatem i ułatwieniu w ten sposób dotarcia do szerszej grupy odbiorców.
Jak przekazać czytelnikowi dane statystyczne obrazujące konkretne zagadnienie, w możliwie jasny i czytelny sposób, mówiła Sylwia Szparkowska z Fundacji Polityki Rozwojowej. – Jeśli statystyki występują wewnątrz tekstu, czytelnik jest w stanie zapamiętać z niego nie więcej niż 3 liczby – mówiła polska ekspertka. – Dzięki infografikom, czytelnik odczytuje i zapamiętuje wszystkie dane, łatwiej pojmując istotę problemu.
Infografiki opracowano na podstawie danych statystycznych dotyczących miasta Kairouan, ilustrujących różne zagadnienia – np. tereny zielone w mieście – ich powierzchnię, stan własności, możliwości zagospodarowania; zatrudnienie kobiet w sektorze publicznym, migracje wewnętrzne, gospodarkę odpadami w mieście.
Dziennikarze lokalni oraz działacze NGO, mając często po raz pierwszy do czynienia z tą formą przedstawienia danych, uznali zgodnie, że jest to rewelacyjny pomysł. Wśród uczestników padały opinie: „dzięki graficznej formie, każdy będzie mógł zrozumieć istotę i skalę problemu”, „jest to dobry punkt wyjścia do dyskusji”, „lepiej wyjaśnia problem niż forma opisowa”. Zgodnie uznano, że jest to istotne narzędzie dla zwiększenia świadomości społecznej na problemy lokalne, dostępne i pomocne dla wszystkich – bez względu na wiek czy wykształcenie.
Wizyta polskich ekspertów w Kairouanie wiązała się również z trzecią z cyklu debatą na temat samorządności, dotyczącą efektywnego zlecania usług publicznych przez samorządy. Nad tym zagadnieniem debatowali wspólnie eksperci tunezyjscy, przedstawiając stan aktualny w Tunezji, oraz eksperci polscy, przekazując polskie doświadczenia i dobre praktyki.
Projekt jest współfinasowany ze środków programu „Wsparcie Demokracji 2015” realizowanego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej, finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.