Sobota, 18 maja 2024 r.
Apel o zachowanie standardów debaty publicznej

Apel o zachowanie standardów debaty publicznej

Press Club Polska apeluje o zachowanie standardów debaty publicznej w mediach i wyraża zaniepokojenie zaostrzającym się tonem dyskusji. Powodem apelu jest wczorajsze wydanie programu TVP Info „Minęła 20” prowadzonego przez red. Karolinę Lewicką z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Odnosimy się wyłącznie do kwestii związanych ze standardami oraz wartościami wykonywania zawodu dziennikarskiego. Dziennikarz podczas rozmowy powinien dać możliwość wypowiedzi zaproszonym gościom, bez stawiania pytań z tezą, czy atakowania rozmówcy. Jednak, nie usprawiedliwiając zachowania red. Karoliny Lewickiej, nasz niepokój budzi uogólniające oskarżanie mediów, zwłaszcza mediów publicznych przez ministra kultury i umniejszania pracy dziennikarzy.
Wypowiedź ministra kultury „To jest program propagandowy, tak jak wasza stacja uprawia propagandę i manipulację od kilku lat. I to się skończy, ponieważ tak telewizja publiczna funkcjonować nie powinna. (…) Ja oceniłem faktyczne funkcjonowanie tej instytucji” jest z jednej strony krzywdząca dla dziennikarzy TVP Info, którzy w pasmach publicystycznych od początku istnienia kanału zapraszają polityków wszystkich ugrupowań parlamentarnych, z drugiej zaś brzmi jak forma groźby ingerowania w niezależność dziennikarską będącą fundamentem wolności słowa.

Jednocześnie Press Club nie zabiera głosu w sprawach spektaklu Teatru Polskiego we Wrocławiu, finansowania pornografii ze środków publicznych, walki dyrektora teatru będącego posłem opozycji, czy pisma z MKiDN do Marszałka Województwa Dolnośląskiego z oczekiwaniem nakazu „wstrzymania przygotowań premiery w zapowiadanej postaci, łamiącej powszechnie przyjęte zasady współżycia społecznego”. Kwestie te nie leżą bowiem w kompetencjach Press Clubu, jako organizacji twórczej ludzi mediów.

Kultura i media powinny budować wspólnotę, inspirować poważną dyskusję i refleksję, nie zaś być areną walki politycznej. Dlatego apelujemy zarówno do polityków jak i do dziennikarzy o złagodzenie tonu debaty publicznej i wzajemny szacunek, w tonie apelu Tadeusza Różewicza z „Listu do ludożerców”: Kochani ludożercy / nie zjadajmy się Dobrze / bo nie zmartwychwstaniemy / Naprawdę.

Zarząd Press Club Polska