Sobota, 18 maja 2024 r.
Dyskusja na temat nowej dyrektywy UE o prawie autorskim

Dyskusja na temat nowej dyrektywy UE o prawie autorskim

Dyskusja na temat zmian na rynku medialnym po wejściu w życie dyrektywy o prawie autorskim na Jednolitym Rynku Cyfrowym

Dyskutantami będą redaktorzy naczelni m.in.:

  • Bogusław Chrabota – „Rzeczpospolita”
  • Mariusz Gierej – MPolska24.pl
  • Krzysztof Jedlak – Dziennik Gazeta Prawna
  • Wojciech Jakóbik – Biznesalert.pl
  • Wojciech Rogacin – Agencja Informacyjna Polska Press

Komisja Europejska przedstawiła jej projekt we wrześniu 2016 r. Obecnie jest przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Mimo, że proces legislacyjny trwa już blisko dwa lata, wciąż nie udało się wypracować ostatecznej wersji przepisów.

Kontrowersje budzi zwłaszcza art. 11 dyrektywy, zwiększający prawa wydawców (tzw. neighbouring right), które pozwolą na blokowanie niezależnym właścicielom stron internetowych, wyszukiwarkom, blogerom możliwości udostępniania linków oraz wybranych treści artykułów, jeśli nie uzyskają zgody wydawcy na publikację. Z drugiej strony mogą one znacząco zwiększyć możliwość generowania przychodów mediów za udostępniane treści, w tym zwłaszcza od portali społecznościowych.

Podobne kontrowersje budzi również art. 13 ww. dyrektywy, który może zmusić serwisy internetowe, które udostępniają i przechowują treści generowane przez użytkowników do wykorzystywania oprogramowania filtrującego, stale monitorującego ich aktywność w sieci.

Zdając sobie sprawę z zainteresowania, które w środowisku ludzi mediów budzą projektowane przepisy, organizujemy spotkanie, podczas którego będziemy mogli przedyskutować wątpliwości i poznać różne punkty widzenia.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Press Clubu przy Al. Ujazdowskich 6A, 29 maja, godz. 12.30.

Akredytacje: sekretariat@pressclub.pl