Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r.
HADES? Wystawa fotografii Tomasza Tomaszewskiego

HADES? Wystawa fotografii Tomasza Tomaszewskiego

Kolekcja prezentowanych zdjęć powstała między marcem a sierpniem 2009 roku. Moją intencją było uhonorowanie ludzi ciężkiej fizycznej pracy. Robotników. Wybrałem Górny Śląsk, gdzie etos pracy, tradycje oraz rytuały z nim związane, wydawały mi się najbardziej żywe, widoczne i barwne. Polska zmienia się szybko i na wielu moich fotografiach widać czynności, miejsca i przedmioty odchodzące już do historii. Jest to więc również w jakimś fragmencie opowieść o samym Śląsku. Dzisiaj. Wykonanie fotografii byłoby niemożliwe bez udziału Dariusza Kortko, Ślązaka, dziennikarza, autora podpisów do zdjęć i mojego partnera w całym tym przedsięwzięciu. Za wielokrotnie okazany profesjonalizm oraz zawiązaną przyjaźń serdecznie mu dziękuję.

Wystawa jest fragmentem projektu fotograficznego „Cześć Pracy”, który objęty został patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Pana Bogdana Zdrojewskiego. Obszerny esej fotograficzny składający się ze zdjęć wykonanych do tego projektu, ukazał się w październikowym wydaniu magazynu National Geographic Pl, a jego część została nagrodzona jeszcze w 2009 roku pierwszą nagrodą, w konkursie SocialDocumentary.net w Stanach Zjednoczonych.

Pragnę podziękować dwóm firmom, z którymi od kilku lat łączą mnie bardzo serdeczne związki. Są to Nikon Polska oraz Epson Polska. Dzięki ich szczodrości mogłem poświęcić się temu projektowi i przez pół roku skupić się na fotografowaniu. Wierne odwzorowanie koloru, jaki odkryłem na Śląsku, było możliwe dzięki pracy przy użyciu doskonałych monitorów komputerowych firmy Eizo. Za ich udostępnienie serdecznie dziękuję firmie Alstor. Powiększenia prezentowane na wystawie zostały wykonane na papierze Epson Traditional Photo Paper przez firmę Peter Parker pana Macieja Graja, którego uważam za najlepszego specjalistę w tej dziedzinie w Polsce. Serdecznie mu za to dziękuję. Oprawa zdjęć jest wynikiem współpracy z firmą Nielsen Polska, dzięki życzliwości której mogę zaprezentować te fotografie w profesjonalny i elegancki sposób.
Na końcu pragnę podziękować Press Club Polska za prezentację wystawy w tak znakomitym miejscu oraz życzliwość, jakiej doświadczyłem.

Tomasz Tomaszewski

Tomasz Tomaszewski – członek Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikował swoje zdjęcia zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit, Elle. Wydał kilka książek autorskich: OSTATNI – Współcześni Żydzi Polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie Polscy (tekst Jerzy Ficowski), W Centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut Beretem oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Polsce i na Madagaskarze. Laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic, w którym opublikował 18. esejów fotograficznych, a od roku 1999 jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.