Czwartek, 28 marca 2024 r.
III Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego” we Lwowie

III Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego” we Lwowie

14 listopada we Lwowie rozpocznie się, już po raz trzeci, Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego”. Podczas pięciu wieczorów publiczność będzie miała okazję wziąć udział w programach inspirowanych działalnością słynnego pianisty, kompozytora i działacza niepodległościowego. Organizatorem wydarzenia jest Polsko-Ukraińska Fundacja im. I. J. Paderewskiego.

Festiwal rozpocznie się w Filharmonii Lwowskiej koncertem muzyki symfonicznej ukraińskich kompozytorów pierwszej połowy XX stulecia – Lewka Rewuckiego, Wiktora Kosenko i Borysa Latoszyńskiego. Trzej mistrzowie, którzy potężnie wpłynęli na formowanie się narodowej symfonicznej szkoły pierwszej połowy XX stulecia, okazali się powiązani z miejscem, które wybitny polski muzyk Ignacy Jan Paderewski, uważał dla siebie za rodzinne. Ukraińska muzyka zabrzmi w wykonaniu Akademickiej Symfonicznej Orkiestry Filharmonii Lwowskiej pod batutą jej głównego dyrygenta Illi Stupiela, a solistą będzie znakomity pianista lwowski, Jozef Yermin.

Następnego dnia (15 listopada) odbędzie się wieczór muzyki fortepianowej „Epoka poetów i wirtuozów – Chopin, Liszt, Paderewski”. Prezentowany w trakcie koncertu program jednoczy kluczowe utwory dla repertuaru Paderewskiego, jako pianisty i kompozytora. Usłyszymy utwory Chopina, których idee kontynuował i rozwijał nie tylko duchowo, ale i praktycznie – jako redaktor i popularyzator, muzykę Liszta, który w wyobrażeniach współczesnych, odpowiadał pianiście wirtuozerią wykonania, jak i oczywiście, samego Paderewskiego, którego styl twórczości badacze charakteryzują jako przejściowy pomiędzy romantyzmem XIX w. i modernizmem XX w. Warto dodać, że soliści wieczoru – jaskrawa lwowska pianistka, dyrektor artystyczna Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”, Marianna Humetska i znakomity wirtuoz Karol Radziwonowicz, obok solowego programu wykonają na scenie Lwowskiej Filharmonii także utwory na cztery ręce, w tym – „Tatrzański album” Paderewskiego.

Centralnym wydarzeniem Festiwalu będzie realizacja unikalnego projektu „Od Paderewskiego do Pendereckiego” 16 listopada na scenie Lwowskiej Opery. Pod symbolicznym patronatem sławnego polskiego muzyka spotkają się na jednej scenie dwaj mistrzowie współczesnej sztuki muzycznej: polskiej i ukraińskiej. Krzysztof Penderecki, który zadyryguje swój utwór „Credo” z towarzyszeniem Chóru „Dumka”, Dziecięcego Chóru „Radunica”, orkiestry „INSO-Lwów” i polskich solistów oraz Myroslaw Skoryk, który zaprezentuje premiery dwóch utworów: Koncertu na skrzypce z orkiestrą №9 i altówki z orkiestrą, razem z solistami z Niemiec i Szwajcarii.

Podczas koncertu już po raz trzeci odbędzie się wręczenie Wyróżnienia „Paderewski” Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego. Wręczone zostaną także medale Lwowskiej Rady Obwodowej, które symbolicznie uwieczniają pojednanie dwóch kultur.
Kolejne wydarzenia Festiwalu staną się swoistym przypomnieniem rozmaitości artystycznych zainteresowań samego Paderewskiego, jak i jego otwartości do kulturalnego eksperymentu, bliskiego artystycznemu środowisku Lwowa. W Galerii MO „Dzyga“ 17 listopada drohobycki teatr „Alter“ zaprezentuje utwór „Scenariusz dla trzech aktorów“ Bogusława Schaeffera – urodzonego we Lwowie polskiego kompozytora i dramaturga.
Festiwal zakończy koncert bezsprzecznego lidera polskiej jazzowej sceny, pianisty Leszka Możdżera we Lwowskiej Filharmonii Obwodowej. Laureat „Fryderyka“, inicjator niewiarygodnych projektów muzycznych, uwielbia powtarzać: „U mnie jest pewien plan: być wszechstronnym muzykiem i rozwijać się we wszystkich kierunkach”. I w tym jest on bezsprzecznie podobny do swego współrodaka, starszego o więcej niż 100 lat – Ignacego Jana Paderewskiego.

Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego” we Lwowie to wyjątkowe muzyczne wydarzenie organizowane od 2012 roku z inicjatywy Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. I. J. Paderewskiego. Twórczość patrona Festiwalu stanowi wyjątkowe połączenie polskiej i ukraińskiej kultury. Urodzony na Podolu – mocno związany z Warszawą i Mazowszem – słynny pianista, kompozytor, polski działacz niepodległościowy i polityk jest ciągle słabo znany na Ukrainie. Idea stworzenia wydarzenia artystycznego, związanego z postacią Ignacego Jana Paderewskiego służy jako pretekst do owocnego wzbogacenia kulturowego pomiędzy oboma krajami.

Patronat nad Festiwalem objęły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Press Club Polska.

Więcej informacji o festiwalu na stronie paderewski.eu