Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r.

Konferencja prasowa Elizabeth Maisondieu Camus, wnuczki Alberta Camus

Wydawnictwo Studio Emka oraz Press Club Polska zapraszają na konferencję prasową Elizabeth Maisondieu Camus, wnuczki Alberta Camus.

W styczniu br. minęło dokładnie 50 lat od śmierci wybitnego francuskiego pisarza, laureata nagrody Nobla z 1957 roku, Alberta Camusa.

Z okazji półwiecza wypadku samochodowego, w którym zginął 46-letni wówczas pisarz, opublikowano album wyjątkowej wartości. Album ten, przygotowany przez córkę pisarza Catherine Camus, zawiera kilkaset fotografii, przedstawiających pisarza od najwcześniejszego dzieciństwa po ostatnie dni życia, w otoczeniu zarówno najbliższej rodziny, jak i przyjaciół i znajomych, w tym wielu wybitnych twórców epoki , takich jak Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Jean-Louis Barrault czy sam Pablo Picasso.

W albumie, zatytułowanym „Samotny i solidarny” są liczne fragmenty rękopisów i maszynopisów Camusa, a także jego artykułów, zwłaszcza z podziemnej francuskiej prasy z lat okupacji. Ale najważniejsze są teksty. Obok fragmentów najbardziej znanych dzieł Camusa, jak „Dżuma”, „Obcy”, „Upadek” czy sztuk teatralnych „Kaligula” lub „Stan oblężenia” są tu także nigdy nie publikowane w Polsce wycinki z jego „Dzienników”, pisanych od 1935 roku aż do samej śmierci w 1960. Album ukazał się we Francji w styczniu tego roku, zaś teraz ma równoczesną premierę w Europie (w tym także w Polsce) i Stanach Zjednoczonych.

Albert Camus miał dwoje dzieci – bliźnięta Catherine i Jeana. Jedyną spadkobierczynią myśli i dzieła autora „Dżumy” została córka – Catherine, autorka albumu. Później dołączyła do niej jej córka – Elizabeth Maisondieu Camus, z zawodu adwokat w Paryżu . Elizabeth nie zdążyła poznać wielkiego dziadka, była jednak wychowywana od dziecka w Lourmarin w domu dziadka i stała się obok matki drugą osobą odpowiedzialną i troszczącą się o dziedzictwo dzieła Camusa.

Konferencja odbędzie się w piątek 22. października 2010 roku, od 10.00 do 11.00, w Press Clubie.