Sobota, 18 maja 2024 r.
„Media bez wyboru” – oświadczenie Press Club Polska

„Media bez wyboru” – oświadczenie Press Club Polska

Akcja „Media bez wyboru” to głośnie wołanie w obronie najważniejszych wartości w demokracji: wolności słowa i dostępu do informacji. Press Club Polska przyłącza się do tego wołania. Bez wolnych mediów nie ma wolnego społeczeństwa.

Zapowiadany „podatek od mediów” pokazuje, jak politycy przy pomocy narzędzi ekonomicznych próbują osłabić, a w niektórych wypadkach wręcz wyeliminować media niezależne od rządu. To pełzające wyłączanie wolności mediów w Polsce.

Dziennikarze nie pracują dla siebie, tylko dla odbiorców. Osłabianie niezależnych od rządu prywatnych mediów to prosta droga do samouwolnienia polityków od odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Docelowo odbiorcy mają być skazani na czerpanie wiedzy o poczynaniach władzy wyłącznie z mediów jej przychylnych.

Wolne, niezależne od władzy media to jedna z ostatnich w Polsce gwarancji wolności słowa, prawa do informacji i krytyki poczynań władzy – każdej władzy. Próby jej ograniczenia tylko pośrednio wymierzone są w redakcje. Prawdziwymi ofiarami będą odbiorcy, pozbawieni niezależnych źródeł informacji.

Marcin Lewicki
Prezes Press Club Polska

10 lutego 2021