Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r.
Międzynarodowy konkurs fotograficzny „Ikona 30-lecia – wolność i solidarność”

Międzynarodowy konkurs fotograficzny „Ikona 30-lecia – wolność i solidarność”

W 1989 roku od wydarzeń w Polsce rozpoczął się upadek systemu komunistycznego w Europie. Obrady Okrągłego Stołu, a następnie wybory 4 czerwca 1989 roku uruchomiły proces wyzwolenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej, upadku muru berlińskiego, rozpadu Związku Sowieckiego oraz – w konsekwencji – rozszerzenia Unii Europejskiej. Od tamtego czasu mija właśnie 30 lat. Wspólnie z fotografami i jurorami z szukamy obrazu, który stanie się symbolem tych trzech dekad przemian w Polsce – Ikony 30-lecia.

Konkurs „Ikona 30-lecia – wolność i solidarność” kierujemy do zawodowych fotografów prasowych. Zapraszamy do tej podróży fotografów z Polski i z zagranicy, agencje fotograficzne, a także spadkobierców autorów, którzy już odeszli. Wiemy, że wymagać to będzie często żmudnej pracy, przejrzenia archiwów i być może nawet odkrycia zdjęcia dotąd niepublikowanego. Naszym celem jest, by na końcu tej drogi zostało wybrane zdjęcie-ikona, które stanie się impulsem do dyskusji o najnowszej historii. Poszukajmy wspólnie fotograficznej Ikony 30-lecia.

Zdjęcie może ilustrować pojedyncze wydarzenie, proces społeczny, osobę lub grupę osób, przestrzeń, architekturę czy kulturę. Chodzi o symboliczne ujęcie bilansu przemian.

Zgłoszeń do konkursu można dokonywać poprzez formularz na stronie internetowej ikona30lecia.pl  do 10 maja 2019. Posiedzenie jury zaplanowano na 15 maja, zaś ogłoszenie zwycięzcy i wręczenie nagrody nastąpi na przełomie maja i czerwca.

Ikonę 30-lecia wyłoni międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą:

  • Bruno Barbey (Magnum Photos)
  • Anna Brzezińska (Dom Spotkań z Historią)
  • Kasia Madera (BBC World News)
  • Katarzyna Madoń-Mitzner (Dom Spotkań z Historią)
  • Maciej Nabrdalik (VII Photo)
  • Thomas Szlukovenyi (Thomson Reuters)
  • Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska)

Nagrodą dla Laureata jest 30 000 zł oraz polska i międzynarodowa promocja zdjęcia. Współorganizatorami konkursu „Ikona 30-lecia – wolność i solidarność” są Dom Spotkań z Historią i Press Club Polska.  Konkurs odbywa się pod patronatem International Association of Press Clubs.