Środa, 16 października 2024 r.
Nagroda Wolności Słowa 2021 dla Julii Słuckiej, założycielki Press Club Belarus więzionej przez reżim Łukaszenki

Nagroda Wolności Słowa 2021 dla Julii Słuckiej, założycielki Press Club Belarus więzionej przez reżim Łukaszenki

Julia Słucka – znana dziennikarka, wieloletnia redaktorka mediów, założycielka i prezes Press Club Belarus– jest laureatką Nagrody Wolności Słowa 2021 Międzynarodowego Stowarzyszenia Press Clubów (IAPC Freedom of Speech Award). Została nagrodzona w uznaniu działań na rzecz obrony prawa dziennikarzy do wykonywania zawodu oraz prawa obywateli do dostępu do rzetelnych informacji na Białorusi. Julia Słucka i trzech pracowników Press Club Belarus od sześciu miesięcy przebywają w areszcie jako więźniowie polityczni.
Od ponad pięciu lat białoruski press club wspiera społeczność medialną w swoim kraju, promując wyższe standardy dziennikarstwa i zapewniając platformę do dyskusji i debaty. Pod auspicjami klubu odbyły się setki wykładów i kursów zawodowych, a wielu międzynarodowych ekspertów oferuje swoją wiedzę i czas, aby pomóc podnosić kwalifikacje zawodowe dziennikarzom oraz wspierać wolność słowa na Białorusi.
Nagroda IAPC Freedom of Speech Award jest przyznawana osobom lub organizacjom za ich wyjątkowy wkład w walkę o obronę wolności słowa oraz tworzenie warunków lub wspieranie wysiłków na rzecz szerzenia wolności słowa. Laureata wybierają wszystkie kluby prasowe zrzeczone w IAPC z ponad 30 krajów. Nagroda wręczana jest w formie medalu.
Od 2013 roku laureatami Nagrody Wolności Słowa IAPC są: Reporterzy bez Granic, Aleksiej Simonow, Peter Greste, Mohamed Fahmy i Baher Mohamed, The Guardian, niezależni tureccy dziennikarze, The Washington Post i Fred Ryan.

International Association of Press Clubs (IAPC)
Międzynarodowe Stowarzyszenie Press Clubów powstało w 2002 roku. Zrzesza kluby z ponad 30 krajów Europy, Ameryki Północnej, Azji, Oceanii i Afryki. Celem IAPC jest wspieranie dialogu, współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy profesjonalistami medialnymi na całym świecie, a także kultywowanie swobodnego dostępu do informacji, podnoszenie standardów etycznych w mediach oraz wspieranie globalnych wysiłków na rzecz zapewnienia wolności słowa.
IAPC wspiera także tysiące swoich członków w pracy dziennikarskiej w swoich krajach oraz jako korespondentów zagranicznych. Stowarzyszenie wspiera wiele organizacji, które promują wolność wypowiedzi, ochronę mediów oraz wysokie standardy etyczne.