Środa, 4 grudnia 2024 r.

Nagroda Wolności Słowa IAPC 2015 dla trzech dziennikarzy więzionych w Egipcie

Peter Greste, Mohamed Fahmy i Baher Mohamed – dziennikarze telewizji Al-Jazeera – laureatami trzeciej edycji IAPC Freedom of Speech Award (Nagrody Wolności Słowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Press Clubów). Wyróżniono ich za niezłomną obronę prawdy i prawa do wolności wypowiedzi, nawet za cenę więzienia. Podczas uroczystości w Warszawie Peter Greste odebrał nagrodę w imieniu trzech laureatów.

Peter Greste, Mohamed Fahmy i Baher Mohamed są dziennikarzami telewizji Al-Jazeera English, którzy zostali aresztowani w Kairze 29 grudnia 2013 roku. Relacjonowali wydarzenia w Egipcie w sposób, który nie podobał się władzom tego kraju. Pretekstem do ich aresztowania było wykonywanie obowiązków dziennikarskich bez zezwolenia egipskich władz. Podczas procesu zarzucono im działalność dziennikarską godzącą w bezpieczeństwo narodowe, tworzenie nieprawdziwego wizerunku Egiptu na świecie oraz rozpowszechnianie fałszywych informacji w celu wspierania Bractwa Muzułmańskiego. Zostali skazani na wieloletnie więzienie. Peter Greste, po 400 dniach pozbawienia wolności, został deportowany do Australii, zaś jego koledzy pozostali w więzieniu w Egipcie. We wrześniu 2015 roku Mohamed Fahmy i Baher Mohamed zostali ułaskawieni, jednak mają zakaz opuszczania kraju.

Skazanie i uwięzienie Greste’a, Fahmy’ego i Mohamed’a spotkało się z międzynarodowymi protestami. Amnesty International uznało ich za więźniów sumienia. Ich uwolnienia domagały się tysiące dziennikarzy i stowarzyszeń medialnych, wielu polityków oraz organizacje walczące o prawa człowieka.

Nagroda Wolności Słowa IAPC przyznawana jest osobie lub organizacji za szczególny wkład w walkę lub obronę wolności słowa, za tworzenie warunków lub wspieranie wysiłków na rzecz wolności słowa. Laureata wyłaniają press cluby z 28 krajów, zrzeszone w IAPC. Nagrodę stanowią medale oraz 10 000 euro.

Nagroda została wręczona we wtorek, 6 października 2015 roku w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Uroczystość wręczenia nagrody jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury.

International Association of Press Clubs
Międzynarodowe Stowarzyszenie Press Clubów (IAPC) powstało w 2002. W IAPC zrzeszone są press cluby z blisko trzydziestu państw Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii. Celami IAPC są wspieranie dialogu, współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy ludźmi mediów na całym świecie, dbałość o swobodny dostęp do informacji, podnoszenie poziomu etycznego mediów, a także wspieranie wysiłków na rzecz wolności słowa na świecie.
International Association of Press Clubs pomaga także tysiącom członków press clubów w pracy dziennikarskiej zarówno w swoich krajach, jak i podczas wykonywania zadań korespondenta zagranicznego. Stowarzyszenie wspiera wiele organizacji działających na rzecz swobody wypowiedzi, ochrony pracowników mediów i utrzymywania wysokich standardów zawodowych.
Od 2013 roku siedzibą Sekretariatu Generalnego IAPC jest Warszawa.