Członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Press Clubów (International Association of Press Clubs IAPC) – przedstawiciele kilkudziesięciu press clubów i klubów korespondentów zagranicznych z całego świata – uhonorowali „Opór informacyjny” („Iнформацiйний спротив”) z Ukrainy Nagrodą Wolności Słowa IAPC 2024. Nagroda została przyznana w uznaniu przeciwdziałania zagrożeniom, które powstały na Ukrainie, w Europie i na świecie w wyniku długotrwałej dezinformacji prowadzonej przez Rosję.
„Opór informacyjny”, założony 10 lat temu (2014), to ukraiński projekt pozarządowy, którego głównym zadaniem jest przeciwdziałanie zagrożeniom zewnętrznym w sferze informacyjnej na Ukrainie w obszarach bezpieczeństwa militarnego, gospodarczego, energetycznego i informacyjnego.
Wolność słowa jest także obowiązkiem tych, którzy z tej wolności korzystają. Dzięki „Oporowi Informacyjnemu” przestrzeń wolności słowa jest mniej zagrożona, mniej zainfekowana, a przez to bezpieczniejsza i trwalsza.
Nagroda Wolności Słowa przyznawana jest przez IAPC osobom lub organizacjom za wyjątkowy wkład w walkę lub obronę wolności słowa lub tworzenie warunków i wspieranie wysiłków promujących wolność słowa. Zwycięzca jest wybierany przez wszystkie kluby prasowe członków IAPC z ponad 30 krajów.
Laureatami nagrody w poprzednich latach są: Andrzej Poczobut z Białorusi i Mortaza Behboudi, Francja (2023), Cheng Lei, Australia (2022), Julia Slutskaya, Białoruś (2021), The Washington Post i Fred Ryan, Stany Zjednoczone (2019), The Guardian, Wielka Brytania (2018), Niezależni dziennikarze tureccy (2017), Peter Greste, Mohamed Fahmy i Baher Mohamed, Australia i Egipt (2015), Aleksiej Simonow, Rosja (2014) oraz Reporterzy bez Granic, Francja (2013) .
Międzynarodowe Stowarzyszenie Klubów Prasowych (IAPC) powstało w 2002 roku, aby stać na straży etyki dziennikarskiej oraz swobodnego dostępu i przepływu informacji na świecie. Ponad 50 członków press clubów i klubów korespondentów zagranicznych działa w Europie, Ameryce Północnej, na Dalekim i Bliskim Wschodzie, w Azji, Afryce i Australii. IAPC wspiera także tysiące członków klubów w ich pracy dziennikarskiej, zarówno we własnych krajach, jak i jako korespondentów zagranicznych. Stowarzyszenie wspiera liczne organizacje działające na rzecz obrony wolności słowa, praw pracowników mediów i utrzymania wysokich standardów etycznych.