W piątek, 20 lutego 2015 r. o godz. 13.00 przed Pałacem Prezydenckim zostanie otwarta wystawa fotograficzna „Majdan”, przygotowana przez Press Club Polska we współpracy z Kancelaria Prezydenta. Udział w uroczystości otwarcia wystawy zapowiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Wydarzenia na Majdanie wielokrotnie wstrząsały nie tylko Ukrainą, ale także całą Europą. Zaczęły się 21 listopada 2013 roku. Protestowano przeciwko niepodpisaniu przez ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Pierwszy z wielu ataków milicji na demonstrantów nastąpił już 30 listopada 2013. Do tragicznej w skutkach bitwy z siłami posłusznymi ówczesnym władzom doszło między 18 a 20 lutego 2014. Od kul zginęło lub odniosło rany kilkaset osób. To był punkt zwrotny – dwa dni później Janukowycz nie był już prezydentem, stał się ściganym renegatem. Uciekł do Rosji, gdzie prawdopodobnie przebywa do dziś. Od stycznia 2015 roku jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym.
Wstrząsające obrazy ulicznych walk, ofiar, ale także solidarności i wiary w zwycięstwo docierały do każdego zakątka świata dzięki pracy wielu dziennikarzy, fotoreporterów i operatorów. Z narażeniem życia relacjonowali wszystko, co działo się na Majdanie. Część efektów ich pracy można obejrzeć na tej wystawie.
Autorzy zdjęć / Photographers: Tomasz Adamowicz, Piotr Apolinarski, Damian Chrobak, Agata Grzybowska, Krystian Maj, Maksymilian Rigamonti, Maks Skrzeczkowski, Simona Supino, Jakub Szymczuk, Dominik Werner
Kurator / Curator: Joanna Kinowska Redakcja / Editors: Marcin Lewicki, Magdalena Rigamonti, Jarosław Włodarczyk Tłumaczenie / Translation: Grzegorz Lewicki, Projekt graficzny / Graphic design: Marcjusz Włodarczyk
„A teraz poważnie: jeśli chcecie coś zrobić naprawdę, nie wystarczy kliknąć lajka. Napiszcie, że jesteście gotowi – wtedy coś zorganizujemy”. „Spotykamy się o 22:30 przy pomniku Niepodległości na Majdanie” – napisał 21 listopada 2013 roku na Facebooku Mustafa Najem, wówczas dziennikarz a obecnie deputowany Werchownej Rady. Tego wieczora zebrało się kilkaset osób. Trzy dni później było już sto tysięcy. Protestowano przeciwko niepodpisaniu przez ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Wydarzenia na Majdanie wstrząsnęły nie tylko Ukrainą, ale także całą Europą. Milicja wielokrotnie atakowała demonstrujących. Apogeum walk nastąpiło między 18 a 20 lutego 2014 – od kul zginęło lub odniosło rany kilkaset osób. Z setkami tysięcy manifestantów w Kijowie solidarność odczuwano w wielu krajach. Poruszające obrazy ulicznych walk, ofiar, ale także jedności i wiary w zwycięstwo docierały do każdego zakątka świata dzięki pracy wielu dziennikarzy, fotoreporterów i operatorów. Z narażeniem życia relacjonowali wszystko, co działo się na Majdanie. Te zdjęcia przypominają, że wolni ludzie nie byli tam sami. Dziś Ukraina zmaga się z obcą inwazją i wewnętrzną rewoltą. Dziś Ukrainie potrzebne jest konkretne wsparcie wolnego świata.
UWAGA: Obsługa medialna otwarcia wystawy wyłącznie dla osób posiadających okresowe akredytacje prasowe oraz dla osób akredytowanych. Akredytacje przyjmowane są do 20 lutego br. (piątek) do godz. 10.00 na stronie: https://www.prezydent.pl/dla-mediow/akredytacje-online/wystawa/
Wejście akredytowanych dziennikarzy do sektora prasowego w godz. 12.30 – 12.45. Instalacja wozów transmisyjnych do godz. 12.00.