Sobota, 18 maja 2024 r.
PILNE! Założycielka i prezeska białoruskiego Press Clubu Julia Słucka zatrzymana w Mińsku, rewizje w domach i biurach kierownictwa organizacji

PILNE! Założycielka i prezeska białoruskiego Press Clubu Julia Słucka zatrzymana w Mińsku, rewizje w domach i biurach kierownictwa organizacji

Dziś (wtorek, 22 grudnia) rano na lotnisku w Mińsku zatrzymano założycielkę i prezeskę Press Clubu Belarus Julię Słucką, która wraz z rodziną wracała z zagranicznego urlopu. Obecnie w jej domu odbywa się przeszukanie, a zatrzymana została przewieziona do Departamentu Dochodzeń Finansowych.

W tym samym czasie służby specjalne weszły do domów Alli Szarko – dyrektorki programowej Press Clubu Belarus, Sergieja Olszewskiego – dyrektora biura PCB i Sergieja Jakupowa – dyrektora Akademii PCB. W mieszkaniach tych osób także trwają przeszukania.

Adwokat Sergiej Zikracki, który przyjechał do domu Alli Szarko, żeby być świadkiem przeszukania, nie został wpuszczony do środka. Osoby przeprowadzające rewizję nie chciały się wylegitymować.

Pracownicy służb specjalnych prowadzą również przeszukanie w biurze organizacji, ochrona budynku nie wpuszcza nikogo do środka.

Press Club Polska jeszcze dziś powiadomi Europejską Federację Press Clubów i Międzynarodowe Stowarzyszenie Press Clubów o tym kolejnym akcie wojny reżimu Aleksandra Łukaszenki z niezależnymi mediami. Będziemy także na bieżąco śledzić sytuację i mobilizować do reakcji międzynarodową opinię publiczną.

Zdjęcie do bezpłatnego wykorzystania przez media:
Julia Słucka fot. Jacek Turczyk / Press Club Polska