Wtorek, 28 maja 2024 r.

Powstał Polski Press Club

Integracja środowiska, dbałość o dziennikarskie standardy oraz inicjowanie międzynarodowej współpracy – to podstawowe cele polskiego Press Clubu. Dziśklub zainaugurował działalność konferencją prasową w siedzibie przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa. W bardzo wielu zawodach, także w dziennikarstwie, należy się doskonalić zawodowo” – podkreślał na konferencji prezes Press Clubu Marcin Lewicki. Małgorzata Naukowicz, członkini Rady Press Clubu podkreślała zaś, że jednym z podstawowych zadań jego członków będzie dbanie „o standardy dziennikarstwa w Polsce, które zdarza się, że pozostawiają wiele do życzenia.”

Press Club jest organizacją non profit, utrzymującą się ze składek członkowskich. Jego członkami mogą zostać dziennikarze, rzecznicy prasowi państwowych instytucji publicznych lub niekomercyjnych organizacji pozarządowych oraz świeżo upieczeni absolwenci dziennikarstwa. Klub oferuje też członkostwo korporacyjne, oferowane podmiotom, które zechcą wesprzeć Press Club finansowo lub rzeczowo.

Już na starcie swojej działalności Press Club Polska został przyjęty do International Association of Press Clubs (zrzesza 27 Press Clubów, w około 20 krajach), co – jak podkreślał członek Rady Press Clubu Jarosław Włodarczyk – jest „ewenementem”. „Większość Press Clubów jest przyjmowana do federacji po kilku latach działalności” – wyjaśnił.

„Zaletą tego, że jesteśmy w międzynarodowej federacji jest nie tylko to, że możemy czerpać z międzynarodowych doświadczeń, ale też, że członkowie Press Clubu Polskiego, po wcześniejszym zaanonsowaniu mogą korzystać z przywilejów i infrastruktury Press Clubów w danym kraju” – dodał Jarosław Włodarczyk.

Jak zapowiadali we wtorek członkowie Rady Press Clubu ma on być miejscem spotkań, dyskusji, wymiany doświadczeń. Klub chce organizować spotkania „off the record” z politykami, ludźmi kultury. Mają to być zarówno zamknięte, elitarne debaty (wyłącznie dla klubowiczów), jak i spotkania otwarte.

Źródło: Rzeczpospolita
 

W Radzie Press Clubu Polska zasiadają Edyta Krześniak, Małgorzata Naukowicz, Marcin Lewicki, Jacek Marczewski, Wojciech Tumidalski i Jarosław Włodarczyk. Siedziba mieści się w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu.