Środa, 4 grudnia 2024 r.

Relacja z debaty „Zachód – 10 lat przed totalnym bankructwem?”

14. października 2010 odbyła się w Press Clubie debata, której pretekstem była premiera książki Jacquesa Attali „Zachód – 10 lat przed totalnym bankructwem?”.

Debatę poprowadził Witold Gadomski, a panelistami byli prof. Zdzisław Sadowski, prof. Krzysztof Rybiński oraz prof. Witold Orłowski.

Poniżej galerii zdjęć nieautoryzowane cytaty z debaty.

Ciekawa debata o nowej książce Jacquesa Attali w Press Clubie (super szybkie tłumaczenie i wydanie polskie dzięki Studio EMKA). Podaję kilka szybko notowanych cytatów, wypowiedzianych podczas debaty:

Profesor Zdzisław Sadowski – nie patrzę na książkę jako na zapowiedź upadku Zachodu, ale raczej jako rodzaj przestrogi przed dalszym zadłużaniem się i zwiększaniem długu publicznego; nie ma niczego takiego jak to autor nazywa: suwerenne zadłużenie, sam autor zresztą osłabia znaczenie swojego wywodu; dla analizy obecnej sytuacji argumenty autora nie mają wielkiego znaczenia – system gospodarczy działa dzisiaj inaczej; ciekawsze są rekomendacje i sposoby zabezpieczenia się przed tymi niebezpieczeństwami, w tym między innymi pomysł przejścia do systemu zadłużania się Wspólnoty i przekazanie zarządzania długiem Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu poprzez danie mu odpowiednich narzędzi.

Profesor Witold Orlowski – nie wszyscy dzisiaj wiedzą, że swego czasu częściową niewypłacalność ogłosił Urugwaj; niewypłacalność kraju jest to dzisiaj raczej zaproszenie wierzycieli do negocjacji, ale ogłaszając ją automatycznie traci dostęp do kredytów i za wszystko musi się płacić gotówka jak to miało miejsce w PRL i na początku transformacji, gdy nie było u nas inwestycji zachodnich właśnie z tego powodu, my zawarliśmy ugody z wierzycielami dopiero w 1994 roku, wcześniej inwestycje bezpośrednie szły do krajów sąsiednich; ostatecznie zapłaciliśmy około połowy wartości naszych długów również dzięki naciskom rządów państw zachodnich; Attali pisze raczej rodzaj przepowiedni, co się stanie jeśli dojdzie do bankructwa poważnego kraju i to takiego, na którym opiera się system, np. USA; możliwe są rożne scenariusze, ale wszystkie są czarne; choć dzisiaj myślimy, że producent zielonych banknotów nie może upaść; USA może przecież używać metod inflacyjnych, po czym zwiększyć stopy i przerzucić koszty tej sytuacji na innych przy swojej ciągle silnej pozycji aktualnej; ogólnie nie wygląda to dobrze, np. Wielka Brytania ma 250 procent długu w stos do PKB; niezależnie od metod wyjścia Europa straci na pozycji w stosunku do regionu Pacyfiku.

Profesor Krzysztof Rybiński – skala zagrożeń jaka jest przed Europa jest ogromna, ponieważ pokolenie 50-latków, które rządzi obecnie, zaciąga długi nie zastanawiając się, kto je spłaci; to co robią banki w USA i Europie to ucieczka w stronę inflacji, ale w przyszłości czeka nas oczywiscie podwyższenie podatków; do 2060 roku przeciętne zadłużenie w UE osiągnie na głowę 500 proc.; dodruk pieniędzy jest swoje rodzaju oszustwem, ponieważ inflacja jest metodą nieoddawania części długu.

żródło: blog Paweł Ciach