Niedziela, 14 lipca 2024 r.
„W samym środku” – debata z ukraińskimi dziennikarzami
foto: Oleksandr Ratushniak

„W samym środku” – debata z ukraińskimi dziennikarzami

22 lutego o 17:00, przed rocznicą rosyjskiej inwazji, zapraszamy na rozmowę z ukraińskimi dziennikarzami.

Trzech dziennikarzy pracujących w różnych częściach Ukrainy opowie w jaki sposób nadal pracują i żyją w coraz bardziej tragicznych warunkach. Każdy z nich otrzymał pod koniec 2022 r. grant od Overseas Press Club of America, aby pomóc im w dalszym wykonywaniu ich podstawowej pracy dziennikarskiej.

Alla Koren jest redaktorką lokalnej gazety „Czas. Ludzie. Wydarzenia” w mieście Sarata w obwodzie odeskim. Pracowała w gazecie przez prawie 40 lat.

Alina Krawczenko pracowała w Donbas Online, regionalnej telewizji i radio w obwodzie ługańskim we wschodniej Ukrainie, gdy wybuchła wojna. Po masowym ostrzale jej okolicy ewakuowała się do Iwano-Frankowska na zachodniej Ukrainie, a teraz pracuje zdalnie dla Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy nad projektem „Dziennikarze są ważni”, który opowiada historie ukraińskich dziennikarzy, którzy ucierpieli z powodu wojny.

Gleb Golovchenko jest szefem Mikołajowskiego Press Clubu i prezesem Stowarzyszenia Ukraińskich Press Clubów. Pracuje nad udzielaniem pomocy humanitarnej dziennikarzom i innym osobom w Mikołajowie oraz produkuje serię filmów „Bohaterowie wojenni regionu mikołajowskiego”.

Moderatorem dyskusji będzie David A. Andelman, były prezes nowojorskiego press clubu, felietonista CNN Opinion, były korespondent CBS News w Paryżu i autor książek.

Spotkanie będzie prowadzone po angielsku.

W razie potrzeby Maryna Prykhodko zapewni tłumaczenie na żywo. Jest ukraińską aktywistką i wolontariuszką mieszkającą w Nowym Jorku, a obecnie członkinią zespołu organizacji non-profit Razom for Ukraine.

Rejestracja na spotkanie online