Sobota, 18 maja 2024 r.
Wystawa fotografii „Thekla i jej chłopakowy świat”

Wystawa fotografii „Thekla i jej chłopakowy świat”

Bohaterką wystawy jest Thekla. Ma 8 lat, mieszka w Warszawie. To dziewczynka, jeszcze nie panienka, a już niedługo kobieta. Także siostra trzech starszych braci, co na co dzień nie jest łatwe… Męskie rozmowy, tematy, zabawy, hałas i krzyki sprawiają, że czasem jest w tej dużej rodzinie bardzo samotna. A męski świat bywa twardy, brutalny, często przerażający, do bólu prawdziwy. I nie tam, gdzieś daleko, w innych kulturach, na innych kontynentach, ale tu i teraz. I to na co dzień! A jednak jej obecność wnosi do życia tej czwórki ulotną delikatność, refleksję. Thekla jest dla braci jak lustro.

Okładka albumu „Thekla i jej chłopakowy świat”

Autorka książki Barbara Dubus jest fotografem, mamą Thekli i jej starszych trzech braci. Urodzona w Paryżu. Od dziecka, między Paryżem a Kościeliskiem. Po zdaniu matury znalazła stary dobry aparat fotograficzny w metrze w Paryżu. Zaczeła się pasja fotografowania i podróżowania. Na stałe mieszka w Warszawie. Przez rok fotografowała córkę w różnych miejscach, sytuacjach. Powstał niezwykły i prawdziwy zapis chwil i emocji.

Wystawa powstała we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie i  można ją oglądać przed siedzibą Press Clubu od 14. do 30. września 2010 roku.

Wystawie towarzyszy album wydany w języku polskim, francuskim i angielskim przez wydawnictwo Wytwórnia, który można nabyć tutaj.

Wybrane strony z ksiązki: