Sobota, 18 maja 2024 r.
Gala Nagród Press Club Polska

Gala Nagród Press Club Polska

W we wtorek 19 września o 19:00 w Warszawie odbędzie się gala wręczenia nagród Press Club Polska.

Podczas wieczoru poznamy laureatów:
Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby
Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa
Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego
IAPC Freedom of Speech Award (Nagrody Wolności Słowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Press Clubów)

Dziennikarzy zainteresowanych obsługą uroczystości prosimy o zgłoszenia pocztą elektroniczną do wtorku, 19 września do godziny 15:00 na adres: sekretariat@pressclub.pl. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wstęp na uroczystość będzie możliwy po uzyskaniu potwierdzenia przyznania akredytacji. Potwierdzenie akredytacji zostanie również przesłane mailem.

Finaliści Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby
• Donata Subbotko z „Gazety Wyborczej” za wywiady „Bezczelny jestem trochę” i „Jestem Polakiem, znaczy jestem coś wart”;
• Magdalena Rigamonti z „Dziennika Gazety Prawnej” za cykl wywiadów „Stan wojenny”, „Dzwonili politycy. Nie dam im się zagarnąć” oraz „Zasady są jasne – wygrała ta partia i morda w kubeł”;
• Wojciech Cieśla i Michał Krzymowski z tygodnika „Newsweek Polska” za tekst „Klimat Ziobry”;
• Zbigniew Parafianowicz z „Dziennika Gazety Prawnej” za publikację „Tupolewizm na pokładzie embraera”.

Kapituła zdecydowała także o przyznaniu Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa. Otrzymała ją Dominika Kozłowska, redaktor naczelna miesięcznika „Znak” za odświeżenie i wzbogacenie formuły pisma, nawiązanie do najlepszych jego tradycji z jednoczesnym otwarciem na młodych autorów i odważne podejście do poruszanych tematów.

Skład kapituły Nagrody im. Dariusza Fikusa:
• Jerzy Baczyński („Polityka”)
• Bogusław Chrabota („Rzeczpospolita”)
• Łukasz Fikus (syn Dariusza Fikusa)
• Krzysztof Jedlak („Dziennik Gazeta Prawna”)
• Marcin Lewicki (Press Club Polska)
• Piotr Mucharski („Tygodnik Powszechny”)
• Paweł Siennicki („Polska The Times”)
• Rafał Zakrzewski („Gazeta Wyborcza”)

Finaliści Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska
• Anna Popiołek z „Gazety Wyborczej” za cykl publikacji o polisach ubezpieczeniowych;
• Mateusz Gawin z portalu Bankier.pl za publikacje na temat zawiłości produktów bankowych i ubezpieczeniowych;
• Leszek Baj, Vadim Makarenko i Piotr Skwirowski za cykl publikacji w „Gazecie Wyborczej” o efektach międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego dotyczącego jednej z największych afer podatkowych w historii.

Jury nagrody:
• Edyta Krześniak – członkini Rady Press Clubu, dziennikarka TVN i TVN Uwaga, autorka programów interwencyjnych;
• Dariusz Łukawski – wieloletni dziennikarz TVP, współautor i wydawca programów ekonomicznych, wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa UW;
• Wojciech Tumidalski – członek Rady Press Clubu, dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, zajmujący się m.in. wymiarem sprawiedliwości;
• Agnieszka Wachnicka – Dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego Biura Rzecznika Finansowego.

Partnerami Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska są Provident Polska i Axa.

 IAPC Freedom of Speech Award

Nagroda Wolności Słowa przyznawana jest przez IAPC osobie lub organizacji za szczególny wkład w walkę lub obronę wolności słowa, za tworzenie warunków lub wspieranie wysiłków na rzecz wolności słowa. Laureata wyłaniają wszystkie press cluby zrzeszone w IAPC (ponad 30 krajów). Każdy z ponad 40 klubów ma jeden głos.

International Association of Press Clubs
Międzynarodowe Stowarzyszenie Press Clubów (IAPC) powstało w 2002 roku w celu upowszechniania etyki dziennikarskiej oraz prawa do swobodnej informacji. W IAPC zrzeszone są press cluby z ponad dwudziestu państw Europy, Ameryki Północnej, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Azji i Australii. Celami IAPC są wspieranie dialogu, współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy ludźmi mediów na całym świecie, dbałość o swobodny dostęp do informacji, podnoszenie poziomu etycznego mediów, a także wspieranie wysiłków na rzecz wolności słowa na świecie.
International Association of Press Clubs pomaga także tysiącom członków press clubów w pracy dziennikarskiej zarówno swoich krajach, jak i podczas wykonywania zadań korespondenta zagranicznego. Stowarzyszenie wspiera wiele organizacji działających na rzecz swobody wypowiedzi, ochrony pracowników mediów i utrzymania wysokich standardów etycznych.

Press Club Polska
Press Club Polska jest organizacją twórczą ludzi mediów, mającą na celu wspieranie i doskonalenie zawodowe dziennikarzy oraz dbałość o prawa obywateli do uzyskiwania rzetelnych informacji.
Jest to miejsce przeznaczone dla wszystkich faktycznie wykonujących zawód dziennikarza oraz osób zawodowo związanych z mediami. Działalność Press Clubu opiera się na trzech filarach: edukacji, informacji oraz integracji. Press Club Polska jest członkiem International Association of Press Clubs oraz European Press Club Federation. Istnieje od 2009 roku.