Czwartek, 20 czerwca 2024 r.
Press Club Białoruś rozpoczyna działalność

Press Club Białoruś rozpoczyna działalność

Warszawa, 30. czerwca 2011 – Działalność na rzecz demokracji i wolności słowa na Białorusi oraz wsparcie dla niezależnych białoruskich dziennikarzy i mediów w kraju i za granicą to główne cele nowo powołanego Press Clubu Białoruś z tymczasową siedzibą w Warszawie. Powstanie tej inicjatywy wsparł Press Club Polska.

Założycielami Press Clubu Białoruś są białoruscy dziennikarze, ludzie mediów oraz działacze na rzecz praw człowieka, m.in.: Julia Sluckaja, Wiktar Marcinowicz, Alaksandr Starykiewicz, Aleś Lipaj, Żanna Litwina, Piotr Marcau, Swiatłana Kalinkina, Zmicier Nowikau.
„Zgodnie z zasadami działania press clubów, mogą one istnieć wyłącznie w tych krajach, gdzie przestrzega się reguł demokracji i szanuje wolność słowa. Właśnie po to, by wywalczyć wolność słowa na Białorusi, zaczynamy działalność” – powiedziała na pierwszym spotkaniu Press Club Białoruś jedna z jego założycielek, Julia Słuckaja.

Tymczasowa siedziba Press Clubu Białoruś mieści się w Warszawie, w Press Club Polska. „Mamy nadzieję i życzymy tego naszym białoruskim partnerom, by jak najszybciej mogli otworzyć stałą siedzibę i rozpocząć działalność w Mińsku – stolicy wolnego i demokratycznego kraju” – powiedział podczas inauguracji Jarosław Włodarczyk, przewodniczący Rady Press Club Polska. Dodał, że jedną z funkcji Press Clubu jest tworzenie platformy komunikacji nie tylko dla dziennikarzy, ale także dla osób na co dzień współpracujących z mediami oraz działających na rzecz wolności słowa.

„Wspierając stworzenie białoruskiego Press Clubu spłacamy dług wdzięczności, który w czasach PRL zaciągnęła polska opozycja oraz niezależne media, korzystając z pomocy i gościny krajów demokratycznych” – powiedział Marcin Lewicki, prezes Press Club Polska.
W ramach bieżącej działalności planowane są m.in. cykliczne spotkania z gośćmi, reprezentującymi białoruskie niezależne media i organizacje, forum wymiany informacji na temat sytuacji i wydarzeń na Białorusi a także debaty dla dziennikarzy białoruskich, polskich i korespondentów zagranicznych w Polsce.