Sobota, 18 maja 2024 r.

Spotkanie prasowe z opozycyjnym kandydatem na prezydenta Białorusi

W poniedziałek, 11. października o godz. 11:00 będziemy gościć w Press Clubie Jarosława Romańczuka, opozycyjnego kandydata na urząd prezydenta Białorusi, członka Związku Polaków na Białorusi.

Przebywający w Polsce polityk opowie dziennikarzom o aktualnej sytuacji politycznej na Białorusi, swoim programie wyborczym i szansach na pokonanie w wyborach Aleksandra Łukaszenki.

Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie udziału w spotkaniu dziennikarzy nie będących członkami Press Clubu: tel. 22 828 50 44 lub sekretariat@pressclub.pl

Jarosław Romańczuk – białoruski polityk i ekonomista, pochodzenia polskiego. Wiceprzewodniczący Zjednoczonej Partii Obywatelskiej. Założyciel i przewodniczący ekonomicznego Centrum Analitycznego im. Misesa. Kandyduje na prezydenta Białorusi. Główny specjalista Komisji Polityki Gospodarczej i Reform Rady Najwyższej Białorusi XIII kadencji (1995–1996). Pracował także jako analityk ekonomiczny w „Biełorusskiej Gazecie” oraz zastępca jej redaktora naczelnego. Jest zwolennikiem austriackiej szkoły ekonomii. Ma w swym dorobku ponad 900 publikacji na tematy ekonomiczne.
Startował w wyborach parlamentarnych w 2008 roku w okręgu Grodno–Północ, w którym według oficjalnych danych uzyskał 33% głosów i był to najlepszy wynik kandydata opozycji w 110 okręgach wyborczych. Nie dostał się do parlamentu, ale wszedł w skład rządowej grupy roboczej ds. rozwoju wizerunku kraju. W maju 2010r. został kandydatem Zjednoczonej Partii Obywatelskiej na urząd prezydenta. Ma 44 lata.