Sobota, 18 maja 2024 r.
Stefan Bratkowski, Andrzej Bratkowski – Gra o jutro 2

Stefan Bratkowski, Andrzej Bratkowski – Gra o jutro 2

informacja prasowa wydawcy książki

Stefan Bratkowski, Andrzej Bratkowski
Gra o jutro 2 – Co warto zrobić teraz i z myślą o wnukach
s. 340, oprawa miękka, format 135 x 215 mm

Stefan Bratkowski – rocznik 1934, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziennikarz legendarnego czasopisma „Po Prostu”. Po jego likwidacji (1957) pracował w różnych periodykach; w roku 1970 objąć redakcję „Życia i Nowoczesności” dodatku tygodniowego do „Życia Warszawy”. Był współorganizatorem Konserwatorium Doświadczenie i Przyszłość (1978). Członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, uczestnik obrad Okrągłego Stołu.
Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1980) a po 13 grudnia 1981 r. przewodził nielegalnemu już Stowarzyszeniu. Autor bestsellerowych książek m.in. „Księga wróżb prawdziwych” (1969), „Gra o jutro” (wraz z bratem Andrzejem 1970), „Nieco inna historia cywilizacji”. Autor scenariusza głośnego serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”.

Andrzej Bratkowski – rocznik 1936, absolwent Politechniki Krakowskiej, doktor nauk technicznych. Minister i wiceminister w dwu rządach (w gabinetach Hanny Suchockiej i Marka Belki). Poseł na Sejm RP w latach 1989-1991. Wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, współzałożyciel Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TKW. Kierował budową największej elektrowni w Europie – Turoszów i innymi jeszcze ważnymi budowlami.
Autor wielu prac naukowych z dziedziny organizacji i zarządzania w budownictwie i mieszkalnictwie.
Napisał wraz z bratem Stefanem głośną książkę „Gra o jutro” (1970).

Oddajemy w ręce Czytelników książkę „wybuchową” i „wyzywającą” . Wybuchową, w tym sensie, że powinna wywołać dyskusje i spory, i wyzywającą, ponieważ wymaga od nas, abyśmy zastanowili się nad jutrem. Nie nad przyszłością za dwadzieścia czy trzydzieści lat, którą z trudem sobie wyobrażamy, ale nad perspektywą tuż za progiem – najbliższych trzech do siedmiu lat. Nad tym, co możemy zrobić w tym czasie – jeśli zechcemy. Jeśli autorzy nas przekonają, że warto i można.

Co warto zrobić?
Równe czterdzieści lat temu udało nam się opublikować książkę, wymierzoną przeciw panującemu wówczas zastojowi. W miesiąc po ukazaniu się książki sekretarz KC, towarzysz Bolesław J., kazał wycofać ją z księgarń – na szczęście, za późno, bo już się rozeszła. Książka nosiła tytuł „Gra o jutro” i stała się sensacją, choć mówiła jedynie o tym, co się dzieje i co się robi w gospodarkach zachodnich, ukazywała ówczesny przewrót w zarządzaniu przemysłem i gospodarką. Ale przekonywała też (argumentacją wówczas wywrotową), że tylko sprzedaż i pieniądz mogą sprawdzać efekty działalności gospodarczej, a nie wskaźniki czy wykonanie planu. Chodziło, innymi słowy, o zainstalowanie rynku… Po dwudziestu latach Leszek Balcerowicz przy poparciu pierwszego demokratycznego rządu Polski zainstalował w Polsce rynek.
Jak wówczas, tak i w tej książce nie zajmiemy się wszystkimi problemami. Skupimy się na tym tylko, na czym się znamy – na czym znają się nasi bliscy przyjaciele, koledzy i znajomi, a my dzięki nim. Przez ponad czterdzieści lat staraliśmy się utrzymywać na różne sposoby kontrakt z fachowcami z wielu dziedzin ważnych dla rozwoju Polski – i z niemałą satysfakcją możemy powiedzieć, że współpracowaliśmy z najciekawszymi ludźmi naszego kraju, kompetentnymi i twórczymi. Im dedykujemy tę książkę – dziś zatytułowaną: „Gra o jutro 2”.