Sobota, 18 maja 2024 r.
Uroczystość wręczenia Nagrody Wolności Słowa

Uroczystość wręczenia Nagrody Wolności Słowa

Organizację „Reporterzy Bez Granic” wyróżniono za wieloletnie wspieranie i ochronę dziennikarzy, walkę z cenzurą i monitorowanie wolności słowa na świecie.

Nagrodę wręczyli: pierwszy przywódca Solidarności, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były prezydent Lech Wałęsa oraz prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Press Clubów (International Association of Press Clubs) Jarosław Włodarczyk.

Uroczystość wręczenia Światowej Nagrody Wolności Słowa – relacja TVP 2

Wybór daty przyznania nagrody nie był przypadkowy. To właśnie 4.czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się częściowo wolne wybory, co zapoczątkowało upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej – runął mur berliński, nastąpił rozpad Związku Radzieckiego. Dlatego Międzynarodowe Stowarzyszenie Press Clubów wybrało na miejsce wręczenia Nagrody właśnie Warszawę.

Nagroda Wolności Słowa jest przyznawana osobie bądź organizacji za szczególny wkład w walkę lub obronę wolności słowa. Zwycięzca otrzymuje medal i 10 tysięcy euro.

Częścią uroczystości na Zamku będzie pierwszy, publiczny pokaz fragmentów filmu „Wałęsa” oraz spotkanie z Andrzejem Wajdą. Reżyser opowie o cenzurze słowa w kinematografii polskiej w czasach PRL-u. Uroczystość jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.

Wręczenie Nagrody Wolności Słowa jest kulminacyjnym punktem dorocznego zjazdu IAPC, który odbywa się od 3 do 6 czerwca w Warszawie. Jego uczestnicy odwiedzą także Trójmiasto.

Źródło: Polskie Radio

Galerię zdjęć można obejrzeć TUTAJ

Nagroda Wolności Słowa w Wiadomościach TVP, 4 czerwca 2013 r.

Film „Reporterów Bez Granic” zaprezentowany podczas gali wręczenia Nagrody Wolności Słowa