Sobota, 18 maja 2024 r.
Wystawa fotograficzna „Białoruś w obiektywie” przed Press Clubem
Marsz uczestników milczącej demonstracji w centrum Mińska. Mińsk, czerwiec 2011. March of participants in a silent protest in the centre of Minsk. Minsk, June 2011. Fot. Siarhiej Hudzilin.

Wystawa fotograficzna „Białoruś w obiektywie” przed Press Clubem

Biuro Informacyjne „Solidarność z Białorusią” razem z Press Club Polska, przy wsparciu ambasady Kanady w Polsce, przygotowało wystawę „Białoruś w obiektywie”, którą można oglądać przed Press Clubem na Krakowskim Przedmieściu od 5 kwietnia 2012 roku.

Rok 2011 dla Białorusi to brutalnie rozpędzane pokojowe protesty, rewizje i masowe represje, uwięzieni w majestacie prawa kandydaci na prezydenta, dziesiątki innych więźniów politycznych. To poważny kryzys gospodarczy i atak terrorystyczny w metrze, które zrujnowały mit „stabilnego” kraju. Ale to także nowe masowe protesty czy „milcząca” rewolucja organizowana poprzez sieci społecznościowe. Wszystkie te wydarzenia uchwyciły obiektywy białoruskich fotoreporterów. Fotoreporterzy przedstawią warunki, w których pracują oraz opowiedzą historie, które związane są ze zdjęciami pokazywanymi na wystawie. Znajdą się na niej prace następujących twórców:

  • Alaksandr Wasiukowič, fotograf -„wolny strzelec”. Reportażem zainteresował się w 2006 roku. Publikował prace w „Narodnaja Wola”, „Turizm i otdych” („Turystyka i wypoczynek”), w „Rosyjskim Reporterze” i magazynie multimedialnym „34”.
  • Dźmitry Bruško. Fotografuje od 1997 roku. Obecnie jest fotoreporterem gazety „Komsomolskaja Prawda”. Współpracował z wydawnictwem „Kommersant” i agencją „Associated Press”.
  • Siarhiej Wasiljeǔ. fotograf -„wolny strzelec”. Współpracuje z białoruskimi i zagranicznymi mediami.
  • Siarhiej Hapon. Fotografuje od 2010 roku. Pracuje w gazecie „Komsomolskaja Prawda”.
  • Siarhiej Hudzilin. Zawodowo zajmuje się fotografią od 2008 roku. Fotograf gazety „Naša Niwa”. Zwycięzca konkursu „Belarus Press Photo-2011”.
  • Julia Daraškiewič. Fotoreportażem zajmuje się od 2004 roku. Współpracuje z niezależnymi białoruskimi mediami.