Czwartek, 20 czerwca 2024 r.
Zdjęcia białoruskich fotoreporterów na wystawie „Białoruś przebudzona” w Parku Ujazdowskim w Warszawie

Zdjęcia białoruskich fotoreporterów na wystawie „Białoruś przebudzona” w Parku Ujazdowskim w Warszawie

Od dziś można oglądać wystawę zdjęć białoruskich fotoreporterów, dokumentujących protesty na Białorusi. Na wystawie zaprezentowano 25 zdjęć, których autorami są: Iryna Arekhouskaya (Belsat), Vlad Borisevich (Onliner.by), Daria Burakina (TUT.by), Nadia Buzhan (Nasha Niva), Maksim Malinouski (Onliner.by), Aliaksandr Ruzhechka (Onliner.by), Sergey Saciuk (Naviny.by), Volha Shukaila (TUT.by), Maksim Tarnalitsky (Onliner.by) i Vadim Zamirovski (TUT.by).

9 sierpnia 2020 roku na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie. Ich wyniki zostały sfałszowane – w rzeczywistości zdecydowaną większość głosów zdobyła Swiatłana Cichanouska. Nieprzerwanie od ponad stu dni trwają pokojowe protesty, największe w historii tego kraju. Władze odpowiadają represjami w niespotykanej skali, większej nawet niż w czasach komunistycznych po II wojnie światowej. Dotychczas zatrzymanych zostało ponad 27 tysięcy osób, wiele z nich bito i torturowano. Jest też co najmniej siedem ofiar śmiertelnych. Jednak Białorusini się przebudzili. Nie poddają się. Są solidarni w wytrwałej walce z niesprawiedliwością i przemocą.

„Zdjęcia te przedstawiają rzeczywistość, w której Białorusini żyją już od ponad stu dni – wspomnienia dnia wyborów, atmosferę protestów, nieludzkość represji, ale też przebudzoną nadzieję białoruskich obywateli na lepsze państwo.” – powiedziała podczas otwarcia wystawy Julia Słuckaja, szefowa Press Club Belarus.

Kuratorem wystawy jest Jacek Marczewski z Press Club Polska, fotoreporter, świadek wielu przełomowych wydarzeń w Polsce i na świecie. Organizatorami wystawy są Informacyjne Biuro „Białoruś w Fokusie”, Press Club Belarus i Press Club Polska. Wystawę można oglądać do 15 grudnia na ogrodzeniu Parku Ujazdowskiego od strony ul. Pięknej.

Realizacja wystawy została dofinansowana przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.