Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r.
Zdjęcia Tadeusza Rolke w Portfolio Polskiej Fotografii

Zdjęcia Tadeusza Rolke w Portfolio Polskiej Fotografii

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Tadeusza Rolke, które zostały zaprezentowane w ramach projektu Press Clubu „Portfolio Polskiej Fotografii”. Zdjęcia z serii: Portret, Moda, Miasto, Fischmarkt.

Tadeusz Rolke swoje pierwsze zdjęcia wykonał jako piętnastolatek w Józefowie w 1944 roku. Intuicyjnie dokumentował zniszczenia wojenne. Od 1955 roku związany jest głównie z fotografią prasową. Nie fotografował wydarzeń ani oficjalnych spotkań o charakterze politycznym. Interesowało go życie codzienne, sceny rodzajowe, reportaż uliczny. Z początku dużo uwagi w swojej pracy poświęcał architekturze m.in. odbudowie kraju.

Jako fotoreporter związany przede wszystkim z Warszawą, interesował się przede wszystkim jej mieszkańcami. W zdjęciach potrafił wyłowić malownicze sceny oraz interesujące fragmenty miejskie. Eksperymentował z techniką, by wykonywać nocne i „żywe” fotografie miasta, zwykle z widocznymi latarniami, neonami oraz przechodniami. Głównym motywem twórczości Rolke jest „fotografia momentu” jak ją określa, w nawiązaniu do teorii i fascynacji zdjęciami Henri Carier-Bressona. Pojedyncze zdjęcia często przepełnione są humorem.

Przez wiele lat poświęcił się fotografowaniu mody za sprawą zleceń z przedsiębiorstwa „Moda Polska” a także sporadycznie dla prasy. Wytworzył swój własny i rozpoznawalny styl w fotografii modowej – modelki i modele pozują w naturalnym otoczeniu – w parku, lesie, na osiedlu czy klatce schodowej.

Po wojnie Rolke studiował historię sztuki. Stąd z pewnością jego zainteresowanie sztuką współczesną, przyjaźnie z artystami i w efekcie zbiór portretów ludzi związanych z kulturą i sztuką artystów, muzealników, teoretyków, itp. Kolekcję porterów ludzi sztuki tworzy nieprzerwanie od początku zawodowej drogi fotograficznej.

W latach 1970–1980 przebywał na emigracji w Niemczech, gdzie także pracował jako fotograf. Stamtąd pochodzi fotoreportaż „Fischmarkt”. Sam autor ceni go bardzo wysoko i uznaje za jeden z ważniejszych swoich cykli reporterskich. Jest to duży materiał o życiu codziennym wokół targu rybnego w Hamburgu – cykl wykonywał przez rok, fotografując aparatem małoobrazkowym.

Strona projektu – portfoliofotografii.pl
Zdjęcia Tadeusza Rolke na stronie Portfolio Polskiej Fotografii